Bu üniversitede öğrenciler koşarak not alıyor

Hubei Üniversitesi’nde öğrencilerin akıllı telefonundaki günlük koşu mesafeleri toplanıyor ve bir ders olarak notla değerlendiriliyor…

Akıllı telefonların hareketi hissetmesiyle birlikte başlayan ve giyilebilir teknolojiye kadar varan günlük performans ölçme yazılımları ve sistemleri gittikçe ilginç bir noktaya varıyor.

Çin’in Wuhan bölgesinde bulan Hubei Üniversitesi bu teknolojiyi kullanarak öğrencilerini hareket etmeye zorlamaya başlıyor. Bunu nasıl mı yapıyor? Tabii ki bir öğrencinin en önemli motivasyonu olan notla

Üniversite normal derslerin yanı sıra öğrencilerinin her sömestrda 30 kez koşmasını şart koşuyor. Üniversitenin geliştirdiği uygulama ile bu istatistikler tutuluyor ve her gün en uzun koşu mesafeleri öğrencilerin not defterine işleniyor.

16 Ekim ile 26 Ekim tarihleri arasında değerlendirilen istatistiklerde 11 bin öğrencinin uygulamayı kullandığı ve ortalama mesafenin 10 kilometreyi bulduğu belirlendi.

Üniversitenin spor ekonomisi ve işletmesi bölümünün dekanı Cui Gaoyuan, üniversitenin öğrencileri daha fazla spor yapmaya teşvik etmek ve sağlıklı olmalarını istedikleri için bu uygulamayı geliştirdiklerini belirtiyor ve hile yapan öğrencinin bu koşu dersinden geçersiz not alacağını söylüyor.

Üniversitede başkasının yerine sınava girme ve başkasının yerine imza atma durumları zaman zaman yaşanıyor Acaba bir öğrenciye beş kişi akıllı telefonunu verip birkaç kilometre koştursa olmaz mı diye düşünmeden edemiyoruz.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir