Cristiano Ronaldo vergi borcu sebebiyle hapis yatmaktan nasıl kurtuldu?

Cristiano Ronaldo’nun vergi borcu sebebiyle açılan davada çarptırıldığı ceza İspanyol Maliyesi ile varılan uzlaşı sonucunda €19m ve 2 yıl hapis olarak belirlendi. Bu anlaşma sayesinde ünlü yıldızın daha önce bir sabıkası olmadığı için iki yıllık cezanın infazı ertelendi. Benzer bir mali suçun tekrarı durumunda ise Cristiano Ronaldo’nun hapis cezası alması kaçınılmaz hale gelebilir.

Geçtiğimiz yıl bir ispanyol savcısı Cristiano Ronaldo’nun 2011 ile 2014 yılları arasında 4 ayrı vergi suçu işlediği ve devleti €14,7m zarara uğrattığı iddiasıyla dava açtı. 2011-14 arasında gelirleri €43m olmasına rağmen deklare ettiği gelirin €11.5m olduğu iddia edildi.

Portekizli yıldız her ne kadar suçsuz olduğunu iddia etse de suçlu bulundu ve cezası bekleniyordu. Hukuk danışmanları bu gelirlerin İspanya’da deklare edilmesi gerekmediğini iddia etseler de ünlü yıldızın uzlaşıya yanaşmayıp davayı devam ettirmesi halinde €28m ve üç buçuk yıl hapis cezası alma riski vardı.

Davada söz konusu olan Real Madrid’den aldığı ücretler değil, ticari anlaşmalar sonucu elde ettiği gelirler. Bu gelirleri, çoğunluğu Virgin Adaları ve İrlanda’da, kurulmuş paravan şirketler aracılığıyla düşük gösterdiği iddia ediliyordu.

Futbol dünyasında vergi suçları, belki de yükselen gelirlerin ve vergi sınırlarının da etkisiyle, son dönemde oldukça arttı. Bayern Münih başkanı Uli Hoeness de geçtiğimiz yıllarda bir süre hapis yatmıştı. Uli Hoeness bu karara rağmen halen daha Bayern Münih’te başkanlık görevini yürütüyor.

2016 yılında da Cristiano Ronaldo’nun yeşil sahalardaki ezeli rakibi Lionel Messi de €4.1m vergi kaçırdığı gerekçesiyle İspanyol mahkemelerinden 21 ay ceza almıştı. 21 aylık hapis cezası da daha sonra €252,000 paraya çevrilmişti.

Portekizli yıldız aldığı iki yıllık cezayla Şampiyonlar Ligi ve uluslararası milli takım turnuvalarının ardından bir kulvarda daha Arjantinli rakibini geride bırakmış oldu ☺.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir