Fransa’nın şampiyonluğu sponsoruna pahalıya mal olabilir

Fransız Milli Takımı’nın Çinli mutfak eşyaları üreticisi Vatti, sponsoru olduğu Fransa Milli Takımı’nın Dünya Kupası’nı kazanması durumunda turnuva öncesi “Şampiyon Paketi” satın almış olanlara ücretlerinin tamamını geri iade edeceklerini şirket CEO’su imzalı reklamlarla taahüt etmişti. Bu vaadin ardından şirketin Shenzhen borsasında işlem gören hisseleri turnuvanın açılış gününden bugüne %50’den fazla düştü.

Mart ayında Fransa Futbol Federasyonu ile sponsorluk anlaşmasına imza atan marka, kampanya döneminde milli takım futbolcuları ile hazırladıkları reklamlar ile satış yapmıştı. Vatti, satışlarına destek olan futbolcuların Hırvatistan karşısında başarılı  bir performans sergilemeleri durumunda önemli bir gelir kaybına uğrayabilir.

Didier Deschamps’ın teknik direktörlüğünü yaptığı Fransız Milli Takımı’nın Dünya Kupası finaline kalması firmanın müşterilerini heyecanlandırırken, bu durum, markanın gelecekteki finansal durumu hakkında soru işaretleri oluşturdu.

Hissedarlar çekinceli
Fransa’nın maçlarını ardı ardına kazanması sonucunda endişelenen hissedarlar, borsadaki hisselerini satmaya karar verdi. Vatti, Dünya Kupası’nın başladığı 14 Haziran’dan beri Shenzhen Borsası’nda toplamda %51,7 değer kaybetti.

Şirket sözcüsü Wang Zhaozhao her ne kadar bu kampanyanın riskinin şirket bütçesinde yer aldığını ve bilançolarına büyük etkileri olmayacağını dile getirse de hissedarlar bu durumdan çok memnun görünmüyorlar.

Pazar günü oynanacak finalde Vatti, Fransa Milli Takımı’na verdiği “gönülden” destek üzerinden marka iletişimini sürdürecek olsa da yöneticilerin tercihi (eğer risklerini bir sigorta şirketine satmadılarsa) dile getiremeseler de, büyük ihtimalle bir Hırvatistan galibiyeti olacaktır.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir