Okyanusların korunması için Manş Denizi’ni boydan boya yüzerek geçecek

Kendisini “Okyanusların Koruyucusu” olarak ilan eden yüzücü Lewis Pugh insan vücudunun sınırlarını zorlayacak uzun bir yüzüşe hazırlanıyor.

12 Temmuz’da İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall’dan sadece mayosu ve gözlüğü ile Manş Denizi’ne atlayacak olan Pugh, Britanya’nın sahillerinin korunmasına dikkat çekmek için Manş boyunca yüzecek.

Forex broker şirketi FXTM’in destek verdiği kampanyanın resmi sponsoru ise Speedo olacak. “The Long Swim” isimli bu proje aynı zamanda Action for Oceans kampanyasının da başlangıcı olacak. Kampanya 2030 yılında dünyadaki okuyanusların en az %30’unun hükümetler tarafından korunmaya başlamasını hedefliyor.

Lewis’ın son meydan okumasında sporcu İngiltere kıyıları boyunca 560 kilometre yüzmüştü. Günde ortalama beş saat yüzen Lewis yine günlük ortalama 10 ila 20 kilometrelik etaplar gerçekleştirmişti. Bu mesafe İngiltere’den Fransa’ya geçmek için kullanılan Dover-Calais hattının tam 16 katıydı.

Lewis bu sefer Manş Denizi’ni boydan boya geçecek. Yani İngitlere’den Fransa’ya yüzmeyecek, bu kanalı dikine yol alarak boydan boya geçecek. Bu insanüstü mücadele öncesinde Lewis soğuktan etkilenmemek için vücut ağırlığını 100 Kg’a çıkardı.

Bugüne kadar Manş Deniz’ini 1.800 kişi yüzerek geçmeyi başardı. İlk geçen kişi 1875 yılında Kaptan Mathew Webb oldu. Ancak bugüne kadar hiçbir yüzücü Manş’ı boydan boya yüzerek geçmeyi denemedi.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir