Spor pazarlamasında ajansların dönemi kapanıyor mu?

Başlıkta yazdığımız durum artık yüzleşilmesi gereken bir gerçek. Bunu reklam ajansı R/GA’den Kyle Bunch söylüyor.

Avustralya’da Mumbrella’nın düzenlediği Spor Pazarlaması Zirvesine katılan Bunch, artık büyük ve müsrif sponsorluk sözleşmelerinin yeterli olmayacağını, markaların sporcu ile doğrudan işi bitirmesiyle beraber spor pazarlaması üzerine çalışan ajansların yakında tarih olabileceğini belirtti.

Spor pazarlamasının geleceğine dair oldukça net konuşan Bunch şöyle diyor:

“Spor dünyasında bazı büyük isimler kendi medya haklarını kullanıyor. NBA’den LeBron James, Uninterrupted isimli bir platform inşaa etti. Bu platform aracılığıyla Uber ile çok etkileyici bir işe imza attı. LeBron ve  Uber bir arada Donald Trump’ın ve politikacıların üstlerine geldiği bir dönemde bir araya geldi. LeBron ve Kevin Durant, Uber’in arka koltuğuna oturdu ve Amerika’da politik olarak ne olup bittiğini konuştu. Ortada hiçbir ajans yok, hiçbir aracı yok. Sadece LeBron’ın kendi medyası ve reklamcılar çalışarak doğrudan müşteriye çalıştılar.”

“Baktığınız zaman bu harika bir sistemi. Bir diğer taraftan ise ajanslar için felaket çünkü işin içinden çıkmış oluyorlar. Bayern Münih kendi dijital geleceğinin kontrolünü ele aldı. 65 kişilik dijital ekipleri içerik üretiminden, reklamcıları yönlendirmeye kadar her şeyi yapıyorlar. Birçok durumda ise ajansa ihtiyaç duymuyorlar.

“Bakmamız gereken bir diğer gerçek ise sporcuların birer yatırımcıya ve ortağa dönüşmesi. LeBron Beats By Dre’nin hisselerini aldı. Under Armour, Tom Brady ile yaptığı anlaşma karşılığında hisse verdi. Eğer en üst seviyede bir sporcu ile çalışmak istiyorsanız büyük bir sponsorluk sözleşmesi veya endorsement modeli yerine farklı bir ödeme metodu geliştirmeniz gerekiyor.”

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir