Sporun geleceği hacker tehdidi ile karşı karşıya

Sporda dijitalleşme yeni bir tehdidi daha beraberinde getiriyor: Hackerlar.

 

Olimpiyatlar’da skorların ve sonuçların dijital olarak hesaplanıp sunulması nedeniyle bir sonucun hack edilerek değiştirilmesi ve aslında altın madalyayı kazanmış bir sporcunun madalya seremonisini kenardan izlemesi ihtimal dışı görünmüyor. Berkeley Center for Long-Term Cybersecurity’nin yeni yayınladığı raporda uzmanlar Olimpiyatlar’da biletlerden, anonsalara kadar kaos yaratmak veya madalya kazanmak için hacker tehdidinin bir bir olasılık olduğuna dair uyarıda bulunuyor.

 

Önümüzdeki 10 ila 15 yılı araştıran çalışma 2028 Olimpiyatları’nın ev sahibi olan Los Angeles Olimpik Komitesi tarafından destekleniyor. Çünkü yıllar ilerledikçe hacking tehdidi ve siber güvenlik önemini daha da arttırıyor. Kuruluşun yöneticisi Betsy Cooper, Olimpiyatlar’da hacking tehdidinin yeterince ciddiye alınmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor. “İnsanlar olabilecek en kötü şeyin ‘Ya web sitesi çökerse?’ olduğunu düşünüyor. Ama 2016 seçimlerinde gördüğümüz gibi büyük bir spor organizasyonunda manipülasyon yapılmak istenebilir” diyor.

 

Hazırlanan raporda Olimpiyatlar’da fotoğraf ve video sonuçlarının manipüle edilmesi, atletlerin bakımı, ulaşım ve panik oluşturacak aksiyonlar gibi tehditlerin olabileceği belirtiliyor.
Sadece gelecekte değil geçmişte de hacking durumları yaşandı.

Geçtiğimiz yıl Rus hackerlar 25 Olimpik atletin sağlık bilgilerini yayınlamıştı. 2014 Dünya Kupası’nda hackerlar topluca siber saldırıda bulunacaklarını açıklamıştı. 2012’de ise Formula 1’in web sitesine saldırı gerçekleştirilmişti. Cooper sonucu hackerların sonucu da değiştirebilecek saldırılar yapabileceğini belirtiyor: “Mesela Hawk-Eye gibi çok sık kullanılan bir sisteme sızılırsa sporda sonucu değiştirebilirler. Spora daha fazla dijital teknoloji koyup yanlış çıkışları veya zıplamadaki yanlış adımlar görebiliyoruz ama aynı zamanda olası riskleri de arttırmış oluyoruz.”

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir