Super Bowl 2018 tarihin en temiz ve en yeşil maçı olacak

Super Bowl 2018 veya Super Bowl LII’nin NFL tarihinin ilk atıksız Super Bowl’u olması planlanıyor.

ABD zaman dilimine göre 4, Türkiye’nin zaman dilimine göre ise 5 Şubat günü Minneapolis’teki U.S. Bank Stadium’da oynanacak Super Bowl’u 66 bin kişi yerinde izleyecek. ABD’deki hazır yiyecek tüketim alışkanlığını da göz önünde bulundurduğunuzda tüketilecek olan yiyecek ve içeceklerin atıklarının önüne geçmek ciddi bir iş demek oluyor. Çünkü bir Super Bowl karşılaşmasında ortalama 40 ton atık ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Super Bowl’u yerinde izleyen kitlenin ürettiği atık, diğer atıklarla birlikte doldurma alanlara atılıyordu. Bu yıl ise NFL, U.S. Bank Stadium, Minnesota Spor Tesisleri Yönetimi, yiyecek servisleri firması Aramark ve PepsiCo ile ortak çalışarak bu yılki Super Bowl’da sıfır atık hedefinin tutturulmaya çalışacağı belirtiliyor.

Firmaların oluşturduğu koalisyon sıfır atık çalışmasının çalışmaları geçtiğimiz yazdan bu yana yapılıyor. Karşılaşma esnasında üretilecek organik ve geri dönüştürülebilir ambalajlar kompost yapılacak ya da geri dönüşüme verilecek. Geride kalan geri dönüştürülemeyen atıklar ise atıklardan enerji üreten merkeze yönlendirelecek.

Sıfır atık için anlaşılan Rush2Recycle firması karşılamada atık organizasyonunu yönetecek ve Super Bowl öncesinde sosyal medya kampanyalarıyla izleyicileri bilgilendirecek. Sponsor firmaların maç günü için işe aldığı 200 öğrenci projenin elçiliğini yapacak. Öğrenciler, atık ve çöp kutularının başında bekleyerek izleyicilere neyin ayrıştırılabilir atık olduğunu ve neyin olmadığını söyleyerek izleyicileri doğru atık kutularına yönlendirecek.

Aramark ise stadyumda satılan 70 kalem ürünün ambalajlarının geri dönüştürülebilir materyallerden yapılmasını sağlayacak.

https://www.youtube.com/watch?v=AmqRaIksuso

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir