Tüm takıma nabız ölçer alınması için taraftarlar bağış yaptı

Allan Johnston, 2015’in Mayısı’nda Dunfermline Athletic’in menajeri olduğunda ileri görüşlü bir menajer olduğunu göstermişti. Bugünlerde İskoçya’da Championship’ten Premier Lig’e yükselme mücadelesi veren Dunfermline Athletic’in başarısı için Johnston teknolojiyi imkanları el verdiğince uygulamak isteyen bir teknik adam. Gelir gelmez puan silme cezası ve finansal sorunlar içinde  bulunan kulübü League 1’den Championship’e taşıdı.

Johnston’ın görev başına gelir gelmez işe aldığı kişilerden biri spor bilmicisi Gary McColl oldu. McColl ile birlikte Johnston rakibi analiz etmek için maç analiz yazılımlarını Dunfermline’da kullanmaya başladı. Kullandıkları bir diğer araç da oyuncuların kalp atışlarını takip eden, bunu bir veriye dönüştüren ve veri üzerinden analiz yapan bir sistem. Böylece Johnston ve antrenörleri oyuncu tercihinde ve antrenmanlarda daha somutr veriler üzerinden karar verebiliyor.

Ancak nabız ve kalp atışlarını takip eden bu sistemi bütün takıma uygulanması için cihazları almak ucuz bir şey değil. Bu bir futbol takımı da olsa Dunfermline bütün takım için yeterli kalp atışı ölçen cihazları alamadı.

Bu noktada devreye PST girdi. PST yani Par Supporters Trust, Dunfermline’ın resmi taraftar grubu. PST, kulübe bağışta bulunarak sadece as oyuncuların değil bütün takımın kalp atış verilerinin toplanması için gerekli cihazların alınmasını sağladı.

Gary McColl “Kullandığımız sistem sadece kalp atışı datasını takip etmemiz sağlamıyor. Aynı zamanda GPS sensörleri oyuncuların ne kadar mesafe kat ettiğini de gösteriyor. Bu data antrenmanı şekillendiriyor ve nerede antrenmanın dozunu arttıracağımıza nerede oyuncuları dinlendireceğimize dair fikir sahibi oluyoruz. Performans olarak istediğimiz aşamaya gelirken, kas çekmeleri gibi aşırı antrenmandan doğan sakatlıkların da önüne geçiyoruz” diyor.

PST’nin bağışı ile tüm takıma alınan sistem oyuncuların üstüne giydiği bir iç yelekten ve bu yeleğin cebinde yer alan küçük bir cihazdan oluşuyor. Bunu aynı zamanda maçlarda da giyebilen oyuncular bu sayede sadece antrenmanlarda değil aynı zamanda maçlarda da yedek kulübesine data aktarıyor.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir