Yabancı futbolcu raporunda şaşırtmayan veri: Brezilyalılar her yerde

CIES, aylık raporunda futbol dünyasındaki lejyonerlere odaklandı. CIES’in raporuna göre 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle dünyada 12.425 lejyoner futbolcu bulunuyor. Buna bir diğer açıdan bakarsak Dünyadaki 93 futbol federasyonunun, 142 liginin, 2.235 takımında 12.425 yabancı futbolcu oynuyor.

Rapora göre dünyadaki futbolcuların %21.2’sini yabancı futbolcular oluşturuyor. Her takıma 5.6 yabancı futbolcu düşüyor. Yabancı futbolcuların ortalama yaşı 26.8. En genç yabancı oyuncular Avrupa’da oynuyor (26.3). Asya’da oynayan yabancıların ortalama yaşı ise 29.0.

Peki bu yabancı futbolcular nereden geliyor ve nereye gidiyorlar?

Tahmin edebileceğiniz gibi lejyoner futbolcuda başı Brezilya çekiyor. Dünya üzerinde 1.236 Brezilyalı futbolcu başka ülkelerin liglerinde top koşturuyor. Brezilya’yı Fransa ve Arjantin takip ediyor. Bu üç ülke dünyadaki yabancı oyuncuların yüzde 22.7’sini oluşturyor.

Brezilyalı futbolcular hemen her yerde. 93 futbol federasyonunun 78’inde en az bir Brezilyalı futbolcu kayıtlı bulunuyor. 65 federasyonda Arjantin, 62 federasyonda Fransız ve 60 federasyonda Nijeryalı futbolcu mutlaka bulunuyor.

Peki ya Türkiye?

Türk futbolcular CIES’in lejyoner futbolcu listesinde ilk 50’de yer almıyor. Türkiye kökenli Alman futbolcular bu listede Almanya Futbol Federasyonu’na bağlı kulüplerde yetiştikleri için Alman futbolcu olarak görünüyor. Bu yüzden Türkiye’nin Alman futbolcuların en çok gittiği ülke olarak görünmesi sürpriz değil.

Bu raporla ve futbol dünyasındaki diğer veriler ilginizi çekiyorsa Sportup Türkiye 2018 Konferansı’na katılabilirsiniz. CIES’ten Andrea Pessina konferansa katılan isimlerden biri olacak. Ayrıntılı bilgiyi bu adresten bulabilirsiniz.

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir