Avustralyalı oyuncular neden bu gözlüğü takıyor?

Honduras’tan evlerine rövanş maçı için dönen Avustralyalı futbolcuların uçakta taktıkları gözlük çok ilgi çekti. Yeni bir moda değil sebebi tamamen bilimsel…

Avustralya Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası’na katılabilmek için Honduras’la 0-0 berabere kaldıkları maçın ardından ülkeye geri döndü. Şimdi çok kritik bir Dünya Kupası elemesi play-off’una çıkacaklar.

Honduras’tan İki aktarma ile toplamda 21 saat süren yolculuk, Avustralya teknik heyetini endişelendiren şeylerin başında geliyordu.

Zira neredeyse bir tam gün süren ve 17 zaman diliminin geçildiği bu yolculukta jet lag kaçınılmaz bir şeydi.

Bu yüzden Avustralya Futbol Federasyonu’nun spor bilimi departmanının başındaki Dr. Craig Duncan, oyunculara Re-Timer markalı bu gözlükleri dağıttı.

Bu gözlükler göze rahatsız etmeyici bir ışık vererek uyumanın önüne geçiyor. Bu sayede de jet lagin önüne geçiliyor.

Kışın güneş ışığının çok az olduğu İskandinav ülkelerinde uykuyu düzene sokmak için üretilen bu gözlükler jet lage karşı da önlem olarak kullanılıyor.

Peki tam olarak bu nasıl işe yarıyor?

Avustralya Milli Takımı önce Honduras’tan Honolulu’ya uçtu. 9 buçuk saat süren bu uçuşta oyuncuların bu gözlüklerle uyanık kalması sağlandı. Burada yakıt ikmali için iki saat kadar beklediler. Uçak Honolulu’dan Sydney’e 10 saatlik yolculuğa başlayınca oyuncular mavi ışık vern bu gözlüğü çıkartıp gözlerine siyah bant geçirip uykuya daldılar. Uçakta da bütün kabin ışıkları kapatıldı. Uçak Sydney’ye indiğinde Avustralya Milli Takımı jet lagsiz bir şekilde hazırlıklara başladı.

Artık “Keşke şu oyuncu bizim takımda olsaydı” dediğimiz çağı geride bıraktık. “Keşke bizim futbol federasyonu da bir spor bilimi departmanı açsa” diyoruz.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir