Bir şehre 69 milyon euro kazandıran spor: Volvo Ocean Race

Volvo Ocean Race, okyanus açıklarında mücadele verilen bir spor olabilir. Ama ekonomik etkisi karada kendini belli ediyor.

PriceWaterhouseCoopers (PWC) organizasyonun İspanya’daki ekonomik etkilerini inceledi ve ortaya çok ilginç veriler çıktı.

Organizasyon son dört sezondur kendi merkezlerinden, Valencia bölgesinin Alicante şehrinden start alıyor. PWC’nin raporuna göre Volvo Ocean Race bölge için yıllık 68.6 milyon euro’luk bir gelir yarattı. Bölgedeki ekonomik hareketlilikten en çok restoranlar, yerel işletmeler ve oteller etkilendi. Bunun neticesinde de 1.270 kişi için istihdam şansı doğdu.

Volvo Ocean Race aynı zamanda vergi gelirinde de İspanya devleti için 41 milyon euroluk bir kazanç yarattı. Alicante’nin bu süreçteki medya görünürlüğünün değeri ise 36 milyon euro oldu.

Volvo Ocean Race’in işletme direktörü Antonio Bolanos bu sayıları gördüğü için mutlu olduğunu ama şaşırmadığını ifade etti ve şöyle konuştu: “Bir önceki yıla göre etkinliğin rakamsal olarak artış göstermesinin yanı sıra birçok alanda da büyüme yaşadık. Öncelikle misafirlerimizin artan sayısı nedeniyle iş açısından oldukça olumlu oldu. İkincisi ise yerel yönetim yarış köyü ile iç içe projeler geliştirdi ve yerel temsilcileri ağırladı. Üçüncüsü ise bölgenin sürdürülebilirliği.”

PWC’den araştırmayı yapan Jordi Esteve ise “Bu çalışma Volvo Ocean Race’in bir şehre, bir bölgeye ve bir ülkeye ekonomik olarak nasıl fayda getirebileceğini gösteriyor. Volvo Ocean’in ekonomik etkisini diğer spor organizasyonlarıyla kıyaslamak bu yüzden önemli” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=-n3O-MbWYi8

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir