Bleacher Report, ESPN’i nasıl geride bıraktı?

ABD’de sporu takip eden yeni bir web sitesi Bleacher Report, ülkede spor yayıncılığı ile eş anlamlı olan ESPN’i nasıl geçti?

Biri 1979’da kurulmuş ve yıllardır sporun her dalını takip eden ESPN bir diğeri de 2009’da kurulmuş bir web sitesi olan Bleacher Report.

Peki Bleacher Report bugün nasıl ABD’de en çok tıklanan 260’ncı sitesi olurken, ESPN 1.111’de kaldı?

Bu konu ile ilgili olarak Fast Company’de çöok iyi bir analiz vardı. Oradan aktaralım.

2009 yılında ayakta durmaya çalışan Bleacher Report akıllıca bir iş yaptı. Dataya baktı. Ekim’in sonuydu ve NFL sezonu başlayalı bayağı bir olmuştu. Google ilginç bir şey söyledi: İnsanlar NFL Draft’ını aratıyordu. Tıpkı daha şubat ayında yaz transferlerini düşünmeye başlayan taraftarlar gibi.

İlk etapta mantıksız bir durumdu çünkü Draft’a aylar kala neden insanlar Draft’ı aratıyordu? Sonuç da bir o kadar ilginçti. Çünkü sezonu kaybetmeye mahkum takımların taraftarları artık aylar sonraki Draft’ı beklemeye başlamış ve bu Draft için heyecanlanır olmuştu. Bu da Bleacher Report’u düşünmeye ve strateji değiştirmeye itti. Şirketin başkanı Rory Brown bu trendleri hissetmeye yöneldi.

Bu fikir Bleacher Report’un çok hızlı bir şekilde büyümesini ve millennial kullanıcıyı yakalamasını sağladı. Bleacher Report bugün her ay 250 milyon ziyaretçi alıyor.

Rory Brown geçtiğimiz hafta Fast Company’nın düzenlediği Innovation Festival’e katıldı ve burada ESPN ile aralarındaki farkı anlattı. Brown “ESPN önemli olaylar ve haberler olduğunda gücünü gösteriyor. Bizim gördüğümüz olay sadece canlı yayın değil. Haberlerde özel bir durum yok. Neden 700 kelimelik bir makale yazalım? Eğer bir yayın takipçisi ile daha hızlı etkileşim kurabiliyorsa buna hiç gerek yok.”

Bleacher Report’un yazı işleri müdürü Jermaine Spradley de  genç takipçiyi daha kolay yakaladıklarını belirtiyor ve şöyle diyor: “ESPN sporun haberini aktarıyor biz ise sporun ruhunu aktarıyoruz. Diğer şirketler sosyal medyada çok iyi olmak için fazla efor sarfetmiyor. Bu yüzden Bleacher Report 2000 ve sonrasında doğanlar için çok önemli” diyor.

2012 yılında 200 milyon dolar ile Turner Broadcast’in satın aldığı Bleacher Report’un farkı yayıncılık trendlerinin değiştiğinin fark etmesiyle bu günlere geldi. Konuyu Brown şu sözleriyle çok iyi özetliyor: “Ben gençken spor haberleri için ESPN’de SportsCenter’ı açardık. Şimdi uyanıyoruz ve telefonumuza bakıyoruz.“

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir