Blockchain geleceğin spor ekonomisini yaratabilir

Blockchain teknolojisini kullanan TokenStars spor ve spor ekonomisinin bu teknoloji ile çok farklı bir hale dönüştürmeyi hedefliyor…

 

Blockchain teknolojisinin sporu ve spor ekonomisini şekillendireceği ön görülüyor.

Konuya girmeden önce Blockchain teknolojisinin ne olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor:

“Blockchain, en kısa ifadesiyle şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Aracısız her kullanıcı ağa bağlanabilir, yeni işlemler gönderebilir, işlemleri doğrulayabilir ve yeni bloklar oluşturabilir. Her bir bilginin bloklar halinde, gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla, birbirine bağlanarak kaydedildiği bu dağıtık veri tabanı, bizlere bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkânı sağlıyor. Böylece işlemler direkt alıcı ile satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleşiyor.”

Bir startup olan TokenStars Blockchain teknolojisini kullanarak sporculara ekonomik destek sağlanmasını hedefliyor.

TokenStars ile sporcuların finanse edilmesi merkezi bir sistemden çıkıp sporcular bir çeşit crowdfunding ile finans ediliyor.

TokenStars’ın CEO’su Pavel Stukolov sistemi şu şekilde anlatıyor: “Bir sporcuya destek olmak için bir token alıyorsunuz. Bu token ile sporcunun gelirine ortak olabilir, ürün veya etkinlik bileti gibi şeyler için indirim alabilirsiniz. Bu yeni yaklaşım bütün endüstriyi bir on yıl içerisinde değiştirebilir.”

Peki Blockchain teknolojisi ile sporda ne gibi değişiklikler yaşanabilir?

Daha çok yıldız sporcu

Bir sporcunun kariyerinin başlangıcında birçok masrafı olur ve bu masraflar mutevazı bir bütçeden karşılanır. 10 yaşına kadar Mansour Bahrami’nin tenis raketi alacak imkanı yokmuş bunun yerine kızartma tavası ile tenis oynuyormuş. Buna rağmen profesyonel br sporcu olmayı başardı. Ama diğer genç yetenekler onun kadar şanslı değil. TokenStars ve BlockChain ile genç yetenekler erken yaşta gelir elde etmeye başlayacak ve bu yetenekler gelişme şansı buldukça sporu bırakmak yerine yıldız olma yolunda ilerleyecekler.

Sporcular birer yatırım olarak görünecek

Borsada hisse alıp satmak gibi her sporcunun kendi kripto parası olacak. Bu paralar özel bir pazarda işlem görecek. Sporcu ilerleme kaydettikçe bu paranın değeri artacak. Paranın değerini etkileyen birçok faktör olacak. Büyük bir marka ile imzlanan bir sözleşme değerini yukarıya çıakracak, daha zayıf bir rakibe karşı kaybetmesi değerini aşağıya düşürecek.

Spora olan ilgiyi arttıracak

Bitcoin ve diğer kripto paralar artık tanınırlık elde ettiler. Daha önce blockchain ile ilgili solmayan insanlar bu teknolojinin gelişmesini takip ediyor. Aynı durum spor için de geçerli. Sporda kripto paraların pazarı yaygınlaştıkça yatırım yapmak isteyen daha çok insan olacak. Akıllı bir şekilde yatırım yapmak isteyecekleri için sporu daha yakından takp edecekler. Financial Times yerine spor medyasını izleyecekler.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir