E-Spor denildiğinde Türkiye’de akla ilk gelen isimlerden biri olan Bora Koçyiğit Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde konuştu.

 

 

Riot Games’in ülke müdürü olan Koçyiğit E-Spor’un Türkiye’deki durumu ve geleceği ile çok ilginç başlıklar verdi:

“Riot Games bizim şirketimizin adı, League of Legends oyununun sahibi ve yayıncısı, 2016 yılında iki girişimci Amerikalı oyuncu tarafından kuruldu. 3 yıllık çalışmanın sonunda League of Legends dediğimiz, şu an konuya özel olarak damgasını vuran oyunun sahibi. Kurucuların yola çıkış amacı şu: En oyuncu odaklı şirket olabilmek.”

“Dünya’nın en büyük e-spor organizatörü Riot Games. Dünya’da 17 tane ofis var, Türkiye ofisi 2012 yılında kuruldu. Burada öne çıkan şey bence enteresan, Türkiye’den kat ve kat büyük olan Japonya ve Rusya ofislerinden önce Riot Games Türkiye ofisini kurdu.”

“E-spor spor mudur? Bu çok felsefi bir soru, çok tartışıldı tartışılmaya da devam ediyor ama şunu söylemek istiyorum ki Dünya artık bu tartışmayı geride bıraktı ve neyi tartışıyorlar biliyor musunuz? Bunun olimpik bir spor olup olamayacağını…”

“Diğer spor dallarında görmediğimiz bir şey var, bizi takip eden insanlar çok centilmenler. Etkinliklerde yan yana Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş taraftarları görmek mümkün ve Beşiktaş’ın yurt dışındaki takımlarla yaptığı maça gelen Fenerbahçeli ve Galatasaraylı taraftarların Beşiktaş için çılgınca tezahürat yaptıklarını şahsen gördüm.”

“Holiganizm, şiddet ya da diğer istenmeyen olayların olduğu spor dallarının aksine e-sporda bunların hiçbiri yok. Kitlemizin de bu konuda çok büyük bir hassasiyeti var.”

“E-spor global ve izlenilen bir olay. Spor diyelim veya demeyelim izleniyor bu iş. 2016 LOL Dünya Şampiyonası’nın izlenme oranı 43 milyon… Yani 43 milyon kişi şampiyonayı canlı izlemiş. Karşılaştırdığımızda şunu görüyoruz, NCWA ve NBA ve buna beyzbol da dahil finallerinin izlenmelerinin yaklaşık olarak iki katından daha fazla…”

“Türkiye’de de fena gitmiyoruz. 2017’de Türkiye’de şampiyon olan 1907 Fenerbahçe takımı şu an Çin’de oynanan Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil ediyor. 24 takım katıldı Dünya Kupası’na, ilk 24 takım arasında grubunu lider tamamladı ve ikinci tura geçti, ikinci turda Brezilya takımını yendi ve şu anda dünyanın en iyi 16 takımından biri olarak çeyrek finalde.”

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir