“Birkaç yıla bütün dünya e-spor ile eğlenecek”

E-spor şu an hâlâ kulağa “Bilgisayar oyunu oynayan bir grup genç” gibi geliyor. Fakat yakın bir zamanda bütün dünyanın en büyük eğlencelerinden biri e-spor olacak.

Elektronik Sporlar Ligi’nin (ESL) CEO’su Ralf Reichert önümüzdeki birkaç yıl içerisinde e-sporun dünyanın en normal şeyi olacağını söylüyor.

ESPN’e konuşan Reichert “Şundan yüzde yüz eminim ki e-spor dünyanın en büyük eğlence sektörü olacak. Şimdiden birçok spor ile mücadele ediyor ve yakında en büyük spor olacak. Bu türden bir eğlence dünyayı domine edecek. Dünyadaki ve toplumdaki en normal şeylerden biri olacak. Daha da fazla organizasyon gerçekleştirilecek, daha çok stat inşa edilecek ve daha çok ödül olacak. 40 ila 50 yıl önceki futbola baktığınızda bir katılımcı sporu iken izleyici sporu oldu” diyor.

E-sporun bir spor daha da önemlisi Olimpik bir spor olarak görülmesi için önümüzdeki günlerde çok önemli bir görüşme gerçekleştirilecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) temmuz ayında Lozan’da gerçekleştirilecek komitede e-spor firmaları, sporcular ve e-spor endüstrisinin önde gelen isimleriyle bir araya gelecek. IOC’nin başkanı Thomas Bach’ın aklındaki soru işareti e-sporun grafiksel olarak da olsa şiddet içermesi. 2017’deki Olimpik Zirve’de e-sporun bir spor aktivitesi olarak kabul edilebileceği ancak Olimpik değerlere karşı gelmemesi gerektiği belirtilmişti.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir