PyeongChang 2018’den Pekin 2022’ye hedef daha yeşil Olimpiyatlar

Şubat ayında düzenlenen PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları’nın ardından düzenlenen bilgilendirme toplantısı yapıldı. 600 katılımcının bulunduğu toplantıda IPC, IOC, federasyon temsilcileri, yayıncılar, sporcular PyeongChang 2018 organizasyonunu değerlendirdi ve 2020’nin Olimpik ajandasını konuştu.

IOC başkanı Thomas Bach “Gelecekteki organizasyon komitelerine bir mesaj vermem gerekirse yeni ortaklık modelimizde elverişlilik her şeyin merkezinde yer alacak. Hedefimiz Olimpik Oyunlar’ı ev sahibi şehirler için en uygun ve uzun vadedeki ihtiyaçlarına göre düzenleyeceğiz. 2020 Olimpiyat Ajandası’yla yeni bir sayfa açtık ve Olimpik Oyunlar’ın düzenlenmesiyle ilgili yeni bir bölüm başlatmış olacağız” dedi.

Bilgilendirme sürecinde PyeongChang’in Organizasyon Komitesi, 2020’nin Olimpik Ajandası’nın kendi bölgeleri için nasıl olumlu bir etkide bulunduğuna vurgu yaptı. Buna yeni yapılan hızlı otoban, hızlı demir yolu ve şimdiden yeni sahiplerini bulan Olimpiyat Köyü, oteller ve statlar da dahil.

2020 Olmpiyat Ajandası’ndan yararlanacak ilk şehir 2022 Kış Olimpiyatları’nın ev sahibi Pekin olacak. Pekin şu an hazırlıkların ilk aşamasında. Kış Olimpiyatları için Pekin’de 12 yeni tesis inşaa ediliyor. Pekin 2008’den kalan 11 tesis ise kullanılabilecek. Bu da tabii ki Pekin’in ve Çin Olimpiyat Komitesi’nin üzerindeki maddi yükü bir haylı hafifletiyor. Pekin’in meşhur Kuş Yuvası stadı da 2022’de açılış ve kapanış seremonileri için kullanılacak. Yüzme havuzu Curling stadı olacak. Ulusal Kapalı Stat ve Wukesong Spor Merkezi buz hokeyi maçlarında kullanılacak.

Bunlar dışında Pekin 2022 için planlanan tüm tesislerde sürdürülebilirlik zornunlu olacak ve Oyunlar nüfusun sağlığını daha iyi hale getirmek için bir katalizör olmakla beraber bölgenin sürdürülebilir bir şekilde büyümesini sağlayacak.

Peki IOC’nin 2020 Ajandası ve sürdürülebilir Olimpiyatlar neydi?

 

Daha sürdürülebilir Olimpiyatlar için reform zamanı

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir