Daha sürdürülebilir Olimpiyatlar için reform zamanı

Olimpiyatlar’a ev sahipliği yapmak artık kolay iş değil. Ve eskisi kadar da ev sahipliği yapmak için arzu duyulmuyor. 2024 Olimpiyatları için Paris, Hamburg, Budapeşte, Roma ve Los Angeles aday şehirler arasındaydı. Fakat sırasıyla Hamburg, Roma ve Budapeşte adaylıktan çekildi. Geriye kalan Paris’e 2024 Olimpiyatları, Los Angeles’a da 2028 Olimpiyatları’nın ev sahipliği verildi.

IOC Olimpiyatlar’a ev sahipliği yapmanın daha sürdürülebilir, daha kolay ve daha ekonomik olması gerektiğinin farkında. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde IOC, Olimpiyatlar’a ev sahipliği yapma konusunda 118 reform içeren “The New Form”u duyurdu.

“The New Form”  Olimpiyatlar’ın düzenlenmesi ve ev sahipliği yapmanın şartlarının kolaylaştırılmasını sağlayan öneriler dizisi. Altı temel önerinin olduğu “The New Form”n IOC’nin 2020 ajandasında tartışılacak.

IOC Başkanı Thomas Bach, “The New Form” için “Olimpik Oyunlar tarihindeki en büyük tasarruf hamlesi. Gelecekte oyunların organize edilmesi için zaruri bir yeniden düşünme çabası” dedi.

“The New Form” ile önerilecek düzenlemeler şu altı temel başlık altında toplanıyor:

  1. Başvuru sürecini şekillendirerek davetiye formatına sokmak
  2. Aday şehirleri fırsat ve risk faktörleriyle değerlendirmek
  3. Başvuru masraflarının düşürülmesi
  4. Olimpiyatlar’la ilgili tüm safhalarda sürdürülebilirliği dahil etmek
  5. Olimpik Oyunlar’ı düzenlemenin ve yönetmenin masraflarını düşürmek ve esneklik kazandırmak
  6. Olimpik hareketin hissederları arasındaki sinerjiyi arttırmak

Bu başlıkları örneklendirmeden neler yapılabileceğine dair elbette kafalarda çok fazla bir şey canlanmıyor. Bu yüzden raporda yer alan daha mikro seviyedeki değişiklik önerilerine bakmak gerekiyor.

Yönetim mekanizmalarının ortak hareket etmesi örneği Tokyo 2020’de yaşandı. IOC, Tokyo 2020 Komitesi, Tokyo Belediyesi ve Japon Hükümeti’nin ortak bir forum oluşturması gerekli bütçeyi 2.2 milyar dolar aşağıya düşürdü.

Raporda masrafları ve giderleri aşağıya çekmek için 80’den fazla öneri var. Bunlardan bazıları Olimpik köyleri yeniden tasarlamak, ulaşım konusunda yeni çözümler sunmak ve stadyumlara daha fazla esneklik kazandırarak gerekli tesis sayısını aşağıya indirmek.

Her organizasyon için yeni bir operasyon alt yapısı kurmak yerine bu alt yapıyı taşınılabilir yaparak sonraki oyunlarda tekrar kullanılması önemli bir masrafı giderler listesinden kaldırabilir.

Ulaşım konusunda parisin meşhur transit hattını kullanılacak olması 2024 Olimpiyatları için çok önemli bir tasarruf olacak. LA 2028 için ise herhangi bir bina inşaat edilmeyecek olması da çok önemli bir masrafı listeden çıkarabiliyor.

 

IOC”nin “The New Form” raporunun tamamını bu adresten inceleyebilirsiniz.

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir