Karşı kültür aktivitesinden milyar dolarlık endüstriye doğru

Dünyanın ilk ve tek profesyonel kaykay ligi geçtiğimiz günlerde Londra’da başladı. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da branş olarak yer alacak olan bu spor artık daha profesyonelce organize edilmiş bir şekilde izlenebilecek. Street League Skateboarding (SLS) ismini taşıyan bu lig dünyanın önde gelen skateboard ustalarını bir arada bulunduruyor. Olimpiyatlar’a kabul edilmelerinin de spora olan ilgiyi arttırdığını söylemek mümkün.

SLS geçtiğimiz ay IOC’nin tanıdığı kurum olan World Skate ile bir araya gelerek bu turu oluşturdu böylece Tokyo 2020 öncesinde skateboard branşında geçerli bir eliminasyon gerçekleştiği gösterilmiş olacak.

SLS 2010 yılında profesyonel kaykaycı ve girişimci olan Ron Dyrdek tarafından kuruldu. 2020 Olimpiyatları’na dahil edilmesiyle beraber kaykay veya skateboard sporu artık bir karşı kültür aktivitesinin dışına çıkarak multi milyarlık bir endüstriye doğru dönüşümünü devam ettirecek.

Ligin şimdiden büyük sponsorları bulunuyor. 2020’ye kadar olan süreç de bu sponsorların sayısı da artacak.

Branşın 2020 Olimpiyatları’nda nasıl ve hangi standartlarda yer alacağına dair fikir elde etmek için SLS’i izlemekte fayda var.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir