Kış sporcuları, iklim değişikliğine karşı aksiyon istiyor

Dünya ısınıyor, küresel ısınma bir gerçek ve iklimler değişiyor…

İklim değişikliği şu an için en çok kış sporcularını etkiliyor. Yakın bir zamanda doğal bir karla Kış Olimpiyatlar’ı düzenlenemeyebilir.

ABD’yi Kış Olimpiyatları’nda temsil eden beş sporcu ülke yönetimlerine iklim değişikliğine karşı bir aksiyon alması için adeta yakarıyor.

Snowboardçu Arielle Gold, kayakçı David Wise, Jessie Diggins, Stacey Cook ve biatloncu Maddie Phaneuf, geçtiğimiz hafta ABD Kongre’sinde iklim değişikliğinin kış sporları endüstrisini nasıl etkilendiğini anlattı.

Arielle Gold “2014 Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği Sochi’de bir daha Kış Olimpiayatları’nın düzenlenebileceğini hiç sanmıyorum” diyor. Gold, ortalamanın üzerindeki ısılar nedeniyle halfpipe antrenmanlarında sakatlanmıştı.

Stacey Cook ise “Avrupa’da eriyen buzullar nedeniyle Yeni Zelanda’da kar sadece en yüksek noktalara yağıyor. Bir çoğumuzun dünya üzerindeki çalışma bölgeleri yok oldu. Bugün antrenman yaptığım California’da yaşanan su sorunu nedeniyle kayak merkezleri Ocak ayının başında kapanmak zorunda kaldı” diyor.

Kış sporcularının da aktif bir şekilde destek verdiği Protect Our Winters grubu 2001’den bu yana düşük seviyede seyreden kar yağışları nedeniyle 17.400 işin yok olduğunu ve 1 milyar dolardan fazla bir ekonomik kaybın olduğunu ortaya koydu.

Jessie Diggins “Biz kömür madenine gönderdiğiniz kanaryalar gibiyiz. Küresel ısınmanın yaşandığını bütün dünyada görüyoruz ve herkesi etkiliyor. Nereye gitsem yapay kar görüyorum. Artık yapay kara güvenilemiyor. Bu bir şeyleri değiştirmemiz için bir işaret olmalı. İklim değişikliği bu sağlıklı, eğlenceli, ailelerin de katılım gösterdiği ve çok sevdiğim sporu öldürüyor” diyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir