Bu marka kadın futbolcular için var

Spordaki Cinsiyet eşitsizliği sadece sahada olmuyor. Spor pazarlaması ve piyasasında da kadın ve erkek eşitsizliği bulunuyor. Bu durumu bir nebze düzeltmek için ortaya kadın futbolculara özel bir marka çıktı: Goal Five…

Kabul edelim dünyanın neresine gidersek gidelim sporda bir cinsiyet eşitsizliği mevcut. Bu durum yavaş yavaş düzelmeye doğru ilerlese de daha aınacak çok yok var. Sporculara ödenen ücretler, sponsorluklar, kimi branşlarda kadın ve erkek sporcuların antrenman koşullarının farklılığı ve spor pazarlaması…

Bu durumun 2015 Kadınlar Futbol Dünya Kupası’nı izlerken farkın varan pazarlamacı Keely Wachs ortaya yeni bir anlayışla yeni bir marka koydu: Goal Five.

Goal ive, kadn sporcular için Keely Wachs ve ortaklaı Carrie Kessler, Ann Kletz tarafından üretilen ve kadın sporcular için üretilmiş bir marka.
Front Office Sport’un yazdığına göre dünyada 40 milyon kadın futbol oynuyor ve 15 milyonu bu spor ABD’de ve Kanada’da yapıyor. Bu kadınlar ortalama olarak yılda 3.500 doları spor kıyafetinee harcıyor ve 300 dolar da futbol ekipmanları için harcıyor. Bu kadar para harcadıkları ürünleri ise markalar tamamen erkek futbolcular için üretiyor.

 

Kadınlar futbol oynadığında şortları yukarıya kıvırmak ve formaları da arkadan katlamak zorunda kalıyormuş. Goal Five’ı kuran ekip piyasada satılan futbol kıyafetlerinin ve ekipmanlarının bir erkek silüetinde satılmasından rahatsız olup bugün bu markayı kurdular.

Goal Five geçtiğimiz hafta Oakland’da düzenlenen bir etkinlikle spor piyasasına adım atmış oldu. Sporda cinsiyet eşitsizliğiyle yaşanan olumsuzluğu gidermek adına ortaya çıkan Goal Five çok yakın bir gelecekte diğer büyük markaları da bütün cinsiyetlere eşit yaklaşmaya itecektir.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir