Dijital yayınlar neden spor belgeseli peşinde?

Amazon belgeselini çekmek için Manchester City ile 10 milyon poundluk bir anlaşmaya vardı. Kulağa pahalı geliyor ama düşününce oldukça kârlı bir iş gibi görünüyor…

Spor izleyicisinin dijitale yönelmesiyle YouTube, Amazon, Facebook veya Netflix’te canlı maç izleme seçeneğinin uygulamaya geçmesi bekleniyordu. Ancak buna daha zaman var. Geleneksel spor yayıncıları maçları kendi platformlarında yayınlamaya devam ediyor ve yukarıda bahsettiğimiz dijital platformların tehdidini henüz hissetmiyorlar.

Yayın hakları konusunda henüz talep edilen rakamlara ulaşamayacakları düşüncesiyle de dijital platformlar canlı yayın hakları konusunda bir girişimde bulunmuyor.

Fakat dijital platformlar seyircilerini sporla buluşturmak için hem daha ucuz hem de bir o kadar etkili bir yol buldu: Belgeseller.

Amazon ve Manchester City’nin geçtiğimiz günlerde yeni bir ortaklığa imza attıkları duyuruldu. Anlaşma çerçevesinde Amazon, Manchester City’nin maçlarını canlı veya özet olarak yayınlamayacak. Ama maç dışında her şeyi yayınlayacak.

Amazon’un City’ye 10 milyon pound ödeyeceği bu anlaşmada Amazon, City’nin belgeselini çekecek. Kulübün tesisleri, soyunma odası, canlı yayın kamerası arkasında olan biten her şey Amazon’un  Prime video servisinde yayınlanacak.

Amazon’a yakın kaynaklar işin hem ucuz hem de aynı oranda izleyiciye sahip olduğunu belirtiyormuş. Prime video servisinin üyeliğini satmaya çalışan Amazon bu Manchester City belgeseli gibi işlerle maçları canlı izleyecek taraftarı kendisine bağlıyor. Böylece canlı yayın hakkı satın almadan bir Manchester City taraftarı Amazon’a üye olmuş oluyor.

Yakın geçmişte Netflix de benzer işlere imza atmış Juventus ve Boca Juniors belgesellierini üyelerine sunmuştu.

Netflix has agreed similar deals with Italian superpower Juventus and Argentinian giants Boca Juniors, with both clubs agreeing to be the subject of a Netflix Originals four-part documentary series.

Kaynak

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir