Dünyanın en büyük hazırlık maçı rehberi

Gayri resmi bir hazırlık maçı organize etmek kulüpler için çok kolay bir iş değil. Bunu kolaylaştırmak için artık hazirlikmaci.com var…

Ocak ayına girildiğinde Avrupa’nın dört bir yanından futbol kulüpleri Antalya’da toplanıyor. Türkiye’nin hem tesis hem de iklim olarak kış kampları için Antalya şehri en çok tercih edilen lokasyonlar arasında yer alıyor. Hâl böyle olunca da Antalya’da günde yüzlerce hazırlık maçı oynanıyor.

Resmi bir organizasyon çatısı altında yapılmayan bu hazırlık maçlarını kulüpler için organize etmek başlı başına bir iş halini alıyor. Bir çok durumda da kulüpler yaşanan aksaklıklar nedeniyle hazırlık maçlarını eksik oynayabiliyor.

Daha önce profesyonel bir futbol kulübünde medya ve basın direktörlüğü yapan Mehmet Öztürk kulüplerin hazırlık maçlarını daha kolay ayarlayabilmesi ve organize olabilmesi için Hazirlikmaci.com’u yarattı.

Hazırlık Maçı’nın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını girişimci Mehmet Öztürk’ten dinleyelim…

Sizi tanıyabilir miyiz? Hazırlık Maçı’nı yaratmadan önce neler yapıyordunuz?

80’li yıllarda bilgisayar kullanan bir çocukken daha sonrasında da mesleğini yazılım ve internet teknolojilerine yöneltmiş ve neredeyse futbolla yaşayan biriyim. Yazılım ve futbol birleşince böyle bir fikir çıkıyor demek ki ortaya. 2011-2015 arasında da Süper Lig’de oynayan bir futbol kulübünde medya ve basın direktörlüğü görevinde bulundum.

Hazırlık Maçı fikri nereden çıktı?

2011-2015 yılları arasında görev aldığım futbol kulübünde, takım ile birlikte kamplara katılıyordum. Bazı zamanlarda özellikle yurtdışı kamplarında kamp acenteniz ile de sorun yaşıyorsanız hazırlık maçı yapacak lokal takım bulma ihtiyacı oluyordu ve bu gerçekten zor bir süreç idi. Benim de o zamanlarda aklıma gelmişti, böylesine bir bilgiyi veren bir sistem olsa futbol takımlarına çok faydalı olabileceğini düşünmüştüm.

Hazırlık Maçı’nı biraz açıklayabilir misiniz? Tam olarak nasıl çalışıyor?

HazirlikMaci.com ‘un birkaç rolü var aslında. Öncelikle dünyanın en büyük futbol lokasyon rehberi.  Şu anda 40 ülkede 278 lig’de 4400 takımın lokasyon bilgisini verebiliyoruz. Sitemizin girişindeki haritada bu takımların hepsi görülebiliyor. Türkiye’de BAL liglerine, örneğin Estonya 3’üncü Ligi’ne, İtalya 5’inci Ligi’ne kadar varan bir veri tabanımız var. Ayrıca bu takımların tüm iletişim bilgileri mevcut. Bu daha önce hiç bir araya getirilmemiş bir bilgi. Özellikle bu şekilde koordinat bazlı lokasyon bilgilerinin FIFA ya da UEFA’nın elinde de olduğunu sanmıyorum.

Sonraki özelliği ise özellikle yaz ve kış kamp dönemlerinde Avrupa takımlarının kamp bilgilerini toplayıp bunları sitede kullanıcılara sunmak. Hangi takım, hangi tarihlerde hangi otelde kamp yapıyor. Bunun ilgi çekici bir bilgi olduğunu düşünüyorum.

Bu bilgi ile birlikte kamp dönemindeki takımlar, hazırlık maçı arayışında olduklarında, bulundukları bölgedeki hem lokal takımları hem de o bölgeye kamp yapmaya gelen diğer takımları öğrenebiliyorlar.  Sitenin bir diğer özelliği ile de, takımlar kendi kamp bilgilerini sisteme girebildikleri gibi, hazırlık maçı isteklerini duyurabiliyorlar.

Sistem sadece futbol kulüplerine değil, kamp yapılabilecek otellere de hitap ediyor. Oteller kendilerini sisteme kayıt ederek bu sistemde kendilerini tanıtabiliyorlar. 2015’te uzun ve hassas bir çalışma dönemi geçirdik. 40 ülke 278 ligde 4451 takımın coğrafi bilgisi yanında tüm iletişim bilgilerini sisteme girdik. Bu veri tabanını oluştururken hiç bir hazır bilgi kaynağını kullanmadık ve tamamını kendi ekibimizle sisteme girdik.

Ne kadarlık bir yatırım aldınız ve kimlerden yatırım aldınız?

Melek yatırım olarak adlandırdığımız, yakın dostlar tarafından bir miktar yatırım aldık. Bu yatırım ile ilk kuruluş, sitenin geliştirilmesinde yer alan yazılım ekibi ve veri tabanımızı oluşturan ekibin maliyetleri ile yurt dışında gerçekleştirilen spor/futbol endüstrisi fuarlarına katılım maliyetlerini karşıladık. Hali hazırda yaz ve kış kamp dönemlerinde kamp bilgilerini toplayan bir ekibimiz ve onların da maliyetleri karşılanıyor.

Startup’ın hangi aşamasındasınız?

Artık faaliyet aşamasındayız. İlk yayınımızı 2016/2017 kış dönemi kampları ile başladık.  O dönemde Avrupa’da 224 takımın toplam 254 kamp bilgisini verdik. 2017 yaz kampları döneminde de 274 takımın kamp bilgisini verdik. Şu anda 2017/2018 Kış kamp döneminin içindeyiz ve faaliyetlerimizi arttırarak devam ettirmeyi düşünüyoruz. Kısa vadede amacımız gelir elde etmekten ziyade, bu konuda dünyada akla gelecek ilk site olmak, globalleşmek ve işimizi iyi yapmak. Ama tabii ki bu durum gelir elde etmek istemediğimiz anlamına gelmiyor. Birkaç gelir modeli aklımızda var fakat ilerleyen süreç, orta vadede bu seçenekler arasında bize doğru gelir modelini gösterecek diye düşünüyorum.

Hazırlık kampı için Türkiyede bulunuyor olmanız bir avantaj mı?

Kesinlikle. Ülkemizde Antalya gibi bir değer var. Kış dönemi kamp bölgeleri arasında Avrupa’nın en iyilerinden. Hem iklim hem de yüksek kalitede tesisleşme açısından ülkemiz için de büyük bir değer. Bizim operasyonlarımız için de çok faydalı bir durum.

Kulüplerin hazırlık kampı için Türkiyeye olan eğilimleri sizce nasıl?

Türkiye, hazırlık kamplarında Kış (Ocak-Şubat) dönemi için çok cazip. Antalya bölgemizin o dönemlerdeki sıcak iklimi ve dünya çapındaki tesisleri, Türkiye’nin bu dönemlerde Avrupa çapında popüler olmasını sağlıyor. Geçtiğimiz iki yılda ülkemizde yaşanan bazı olumsuz durumlar bu eğilimleri azaltmıştı ama bu sene beklentiler yine en üst seviyede.

Bu geçtiğimiz iki yılda Türkiye yerine hangi ülkeler tercih edildi?

Bunu geçtiğimiz iki kış döneminde gördük. Türkiye dışında ilk tercih İspanya oluyor. Ardından Portekiz, Kıbrıs ve Malta da bu sahnenin önemli aktörleri. Çok büyük ve maddi durumu çok iyi kulüplerden Dubai’yi tercih edenler de oluyor.

Türkiye ve Antalya için hazırlık kampları önemli bir ekonomi oluşturuyor. Sayılarla ilgili bir bilginiz var mı?

Antalya’nın 2018 Kış dönemi hedefi, tepe noktası yaptığı 2015’teki 100 milyon Euro civarındaki baraj. Biraz da tatsız diyebileceğimiz 2016 ve 2017’deki sürecin yerine bu sene hedefler büyük. Ocak-Şubat döneminde Belek başta olmak üzere Antalya bölgesine 1500 ila 2000 takımın gelmesi bekleniyor.

Hazırlık Maçı olarak orta ve uzun vadede hedefleriniz neler?

Orta vadede hedefimiz, şu anda sadece Avrupa olan veri tabanımızı Afrika ve Asya ile güçlendirmek. Bununla birlikte artık futbol profesyonellerini ve hizmetlerini de lokasyon olarak vermek isitiyoruz. Uzun vadede ise amacımız futbol dışındaki spor dallarını da sisteme dahil edebilmek.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir