Dünyanın en eski tenis turnuvası Wimbledon’da işler artık yapay zekaya devrediliyor

Dünyanın en eski tenis turnuvası olan ve 100 küsür yıllık gelenekleri sürdürmeye devam eden Wimbledon aynı zamanda güncel teknolojiyi uygulamayı da başarıyor.

AELTC’nin resmi teknoloji tedarikçisi IBM’in de desteğiyle Wimbledon 2015’ten bu yana yapay zeka üzerinde çalışıyordu ve büyük verinin iyi bir zamanlama ile daha bilgilendirici bir şekilde seyircilere sunulması sağlanıyor.

Yapay zeka Watson

IBM’in yapay zeka sistemi Watson 22 yıllık işlenmemiş 53 milyon 715 bin 514 data girişini değerlendirerek işe yarar bir bilgi oluşturuyor. Wimbledon’da bir kortta ortalama günde üç maç oynanıyor. Wimbledon maçlarının görüntüsü çok kısa süre içerisinde yüzlerce saatlik bir veri oluşturuyor. Watson sporcuların duygusal tepkilerini de okuyarak bu yüzlerce saatlik video verisinden otomatik özetleri oluşturabiliyor.

Watson, özet veya tekrar görüntülerini taraftarların sesinden, oyuncuların hareketlerinden ve maç datasını okuyarak çıkarıyor ve özet görüntülerin hazırlanmasında çok büyük yardımı dokunuyor.

The Wimbledon Messenger

Wimbledon Messenger, Watson Assistant’ın chat botunu kullanarak taraftarların Facebook Messenger üzerinden skorlara, haberlere, sporculara kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Wimbledon Messenger aynı zamanda sesli komut alan “Fred” isimli yapay zeka asistana da sahip. 2017’de ortaya çıkan Fred taraftarlara statlarda yollarını bulmalarından günün menüsüne kadar Wimbledon deneyimine dair her şeyde yardımcı oluyor.

Geliştirilmiş dijital platform

IBM, Wimbledon’ın içeriklerini dinamik ve etkin bir şekilde güncellenmesi için dijital platformunu yeniden yapılandırdı. Artık browsing daha kusursuz ve her kitleye kişiselleştirilmiş içerik sunulabiliyor.

Yen tasarım aynı zamanda video izleme konusunda daha istikrarlı. Şimdiden Wimbledon Broadcast Services ile turnuvanın resmi yayıncısının da Wimbledon olabileceği ön görülüyor.

Yapay zeka özet dashboard’u

Yeni dashboard her maçtaki her vuruşu değerlendiriyor. AELTC’nin dijital ekibi bu şutları değerlendirip yapay zekanın “Heyecan Verici” seviyesine göre sıralayıp maçın en heyecan verici vuruşunu sunabilliyor.

AI maç analizi

Geliştirilmiş IBM SlamTracker farklı açılardan görüntü sunarak yüksek detaylı analizler sunuyor. Gerçek zamanlı data birçok kaynaktan gelen diğer datalarla eşleştiriliyor.

SlamTracker tenisçilerin başa baş bir oyun için hangi taktikleri değerlendirdiğini analiz edebiliyor. Amaç ise bir maçta sporcunun ve maçın gizli dinamiklerini ortaya çıkarmak, baskı unsurlarını belirlemek ve izleyicinin bunları gerçek zamanlı takip edebilmesi.

 

Yapay zeka sanatı

 

IBM’in yapay zeka sistemi Watson, AELTC’nin 150 yıllık tarihindeki fotoğrafları bir araya getirerek bir sanat eseri oluşturdu. Bu görsel Wimbledon’ın şu an resmi posteri olarak kullanılıyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir