Siz yeter ki tenis oynamak isteyin

Türkiye’de tenis oynamak isteyip de kort, partner veya antrenör bulmak zor iş. Bunu çözebilecek bir uygulama ise yakında geliyor…

Bu yaz düzenlediğimiz Sportup Türkiye Konferansı’na katılanlar arasında Cem Mildon ve ekibi de vardı.

Mildon, oyuncu ve antrenör olarak tenis ile profesyonel olarak ilgilenirken Türkiye’de bu sporu yapmak isteyenlerin yaşadığı sorunlara bizzat tanık oldu. Genç girişimci Türkiye’deki tenis dünyasını bir uygulama altına topladı. Tenis oynamak isteyip de partner, antrenör, kort bulmakta veya bunların bilgilerine ulaşmakta zorluk yaşayanlar için Teniscim bir platform görevi görecek.

Şu an için yatırım toplama aşamasında olan Teniscim’i, Cem Mildon anlatıyor:

Kendinizden bahsedebilir misiniz? Tenisle nasıl bir ilişkiniz var?

Kişisel olarak tenis hocalığı ve profesyonel tenis oyunculuğu yaptım. Ardından bir takım problemler yaşamaya başlayınca, ‘’Acaba herkes bunu yaşıyor mu?’’ şeklinde araştırmalara başladım ve süreç gelişti.  Tenis hocalığına Teniscim dolayısıyla ara verdim. Aslında uzun süreli ve ağrılı bir süreç olan Teniscim’in geliştirilme sürecinde kendi hayatımı Teniscim’in hayatı yaptım diyebilirim. Günün 10-15 saati Teniscim ve onunla ilgili konular ile geçiyor. Hatta hiç ayrılmıyoruz diyebilirim.

Neydi bu problemler?

Bizim gördüğümüz problem, insanların tenisle ilgili yapabilecekleri şeyleri birçok farklı alanda yapamıyor olmasıydı. Buna partner bulma, hocaları inceleyip ona göre karar verememe, kortların ve kulüplerin bilgilerine ve yerlerine, özelliklerine, fiyatlarına erişme zorlukları dahildi. Bunları ‘’online’’ olarak çözerken içeride en iyi şekilde halledilebilmesi için birbirini tamamlayan özelliklerle şu algıyı yaratmaya çalıştık: ‘’Tenis oynamak için her şeyi en iyi şekilde Teniscim’den yapabilirsiniz.’’

Teniscim’i biraz anlatabilir misiniz? Hangi ihtiyaca yanıt veriyor?

Teniscim, iki senedir planlaması süren bir girişim. Teniscim, tenisin yaygınlaşması ve herkesin kolayca oyun partneri bulabilmesi için oluşturuldu. Tenisin her bileşenini bir araya getirir ve büyük bir sosyal platform haline gelir. Kişilerin problemlerini online ve daha önce görülmemiş inovatif özelliklerle çözerken, kurumsal olarak sunduğu çözümlerle de sağlam bir iş modeli üzerine gelişiyor.

Teniscim, tenisle ilgilenen, tenis oynamak isteyenlerden, profesyonel seviyede oynayanlara kadar bütün seviyelerdeki tenis oyuncularına, tenis kortlarına ve kort sahiplerine, tenis hocalarına direkt olarak ulaşır.

Teniscim’in bir alt girişimi olan teniscimde.com, Teniscim gelişirken tenis dünyasına tanıtım yapmak ve tecrübemizi aktarmak amacıyla oluşturuldu. Her yaştan yazarları ile büyük bir komünitenin de sahibi.

Şu an proje ne durumda? Ne kadarlık bir yatırım aldınız?

Şu an MVP (Minimum viable product) aşamasındayız. Teniscim’in büyümesi ve kitlelere ulaşması için yaptığımız harcamaların dışında birçok giderimizi minimize ederek ürün geliştirme sürecinde yaşanılan en büyük problemleri giderdik. Henüz tam olarak bir yatırım almadık ancak melek yatırımcılar ve melek yatırım ağları içerisinde önemli temaslar içerisindeyiz. Globalde önemli değerlere ulaşmak için bizim için paradan çok akıllı para denilen, bağlantıların ve ulaşılabilirliğin artmasıyla oluşan durum çok değerli.

Yakın dönemde hedefleriniz neler?

Yakın dönemde büyük bir marka ile çalışmaya başlayacağız. Sektöre girişte pazara çıkış stratejilerinin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz ve acele etmiyoruz. İnsanlara dokunabileceğimiz en değerli ve en önemli şey onların hayatlarına bir değer önerisi sunmaktır. Bu değer önerisini en doğru zamanda en iyi şekilde sunmayı planlıyoruz.

Bugüne kadar İTÜ Çekirdek, Üsküdar Fikir Sanat Merkezi, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ve Habita gibi çeşitli kurumlarla iş birliği yaptık. Birebir görüşmelerimiz sonucu sunucu gibi giderlerimiz Microsoft ile birlikte uzun süreliğine çözdük.

Tanıtımlarımızda Sportup’ın etkinliği ve şu an devam eden Türkiye İnovasyon Haftası gibi yerlerde yer alarak büyük bir gelişme gösterdik. Büyük markalar ile birçok görüşme yaptık ve ilerisi için çeşitli kampanyalar hazırladık. Bir girişimin gelişme sürecinde neredeyse oluşabilecek bütün sorunları yaşamış biri olarak hiçbir zaman vazgeçmedim ancak acele de etmedim.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir