E-sporda yetişti şimdi NASCAR’da pilotluk yapıyor

NASCAR’ın en büyük yarışı olan Daytona 500 geçtiğimiz günlerde düzenlendi. Bu yarışta ilgi çekici bir isim vardı. 20 yaşında genç bir yetenek olan William Byron.

NASCAR pistlerinde çok daha genç isimler de görmüştük ama Byron’un hikayesini ilginç kılan kendisinin bu seviyeye e-spordan gelmiş olmasıydı.

NASCAR sanal yarışçıları ve normal oyuncuları hedef alan birkaç proje geliştirmişti. Bunların başında da iRacing geliyor. iRacing gerçek bir NASCAR sezonunu simule ediyor. Sezon boyunca takip edilen fikstürün aynısı iRacing’de de takip ediliyor ve  gün koşulacak yarış iRacing’de de koşuluyor.

NASCAR hızla büyüyen e-spor endüstrisini yeni taraftarlar çekmek için kullanıyor. Byron yarış kariyerine online olarak başladı. Bütün dünyada popüler olan yarış oyunu iRacing ile spora giriş yapan Byron yeteneği ile ön plana çıktı ve Daytona 500’de takımı Hendrick Motorsports’un Chevrolet Camaro ZL1’iyle  pistte yer aldı.

https://www.youtube.com/watch?v=pexDdiwiP6A

 

Byron daha altı yaşnıdayken televizyonda stock car yarışlarını izlerken motorsporlarına merak saldı. 2006’da Martinsville Speedway’de bir yarışı canlı izledikten sonra bu kendisi için bir tutku oldu. Pistlere girmeden önce e-sporda sürüş yeteneklerini geliştiren Byron, iRacing’de 100’den fazla galibiyet aldı ve online müsabakalarda 298 kere ilk beşe girmeyi başardı. Babasını deteğiyle 12-16 yaş grubunun mücadele ettiği Legends yarışlarıyla offline yarışlara başladı. Kendisi Legends ile pistlere adımını attığında 15 yaşındaydı. Bu organizasyon için geç bir yaş olsa a yeteneği ile öne çıktı ve 33 yarış kazanarak Legend Car Young Lions Ligi’nin şampiyonu oldu. 2015’te HScott Motorsports takımı ile anlaşarak NASCAR’da mücadele etme şansı elde etti.

https://www.youtube.com/watch?v=7BebD78j3Xg

 

FOX Business’a konuşan Byron “Beni iRacing’e bağlayan şey NASCAR’daki diğer sürücülerin de bu platformda olmasıydı. Travis Pastrana, NASCAR’da yarışırken iRacing’de de yarışıyordu. Dale Earnhardt Jr. da birkaç basın toplantısında iRacin’den bahsetmiş ve diğer sporcuların da iRacing’de yarıştığını söylemişti. Gerçek yarışlara oldukça yakın olan bu platforma ben de girdim ve diğer sürücülerle kendimi kıyaslama şansım oldu. Bence e-sporlar taraftarların bizim sporumuzu anlamasına yardımcı oluyor. Yarışçı bir ailde yetişmedim ya da herhangi bir bağlantım yoktu. iRacing yeteneklerimi görebildiğim bir şans oldu ve bir başlangıç noktası olarak değerlendirdim” diyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MtH-CrvYQX8

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir