Facebook spor yayınlarına odaklandı

Facebook yeni özelliği “watch” ile insanları TV’nin başından alıp kendisine bağlamaya çalışıyor. Spor izleyicisi için Real Madrid’le başladılar ve devamı da geliyor…

Facebook’un canlı yayın özellğinin çıkmasının üzerinden bir yıl geçti. Instagram ve Twitter’da da kullanılan bu özellik sosyal medyanın akışını değiştirdi. Facebook şimdi “Watch” özelliği ile bir nevi online televizyon özelliğini kendisine taşıyor. Buna Real Madrid belgeselini yayınlayarak devam ediyorlar.

Facebook bu şekilde spor izleyicisine ulaşmaya çalışıyor ve başarılı da oluyor. Bir yandan da spor izleyicisinin tüketim alışkanlıklarını belirliyor.

Hala Madrid – S1:E1 Training Day

Introducing Episode 1 of Hala Madrid, a new original series that brings you into the dynasty of Real Madrid C.F.. Catch never-before-seen footage of fans, players, coaches, and facilities to get a grasp of what it takes to achieve success at the highest level. S1:E2 A City and Its Soul: http://bit.ly/2es7UUn Learn more about the series here: http://bit.ly/2iMeCG6

GoPro paylaştı: 31 Ağustos 2017 Perşembe

 

Geçtiğimiz yıllarda Facebook zaman akışında kısa videoların diğer içeriklere göre nasıl daha iyi iş yaptığına rastladık. Gerçek şu ki insanların ellerine akıllı telefonu alıp birkaç dakika telefondaki facebook uygulamasına bakarken komik bir kedi videosuna kilitlenmesi başka bir şey. Bir kullanıcının oturup facebook’ta uzun soluklu bir dizi veya video izlemesi başka bir şey.

Facebook’un “Watch” özelliği ABD’de devreye girdi ve yakında İngiltere’de de olacak. Türkiye’ye ve diğer pazarlara taşınmasına çok az bir süre kaldı. Bu özellik sayesinde Facebook’un videoya olana yaklaşımı tamamen değişecek gibi görünüyor.

Facebook’un “Watch” bölümünde uygulama için özel çekilmiş olan Real Madrid dizisini izleyebiliyorsunuz. “Hala Madrid” isimli bu diziyi seslendiren isim ise Orlando Bloom.

Sosyal medya ve internet devlerinin neden spor yayıncılığına bu kadar ilgi gösterdiğini yazmıştık.

Amazon da dahil olmak üzere herkes spor izleyicisinin peşinde?

Neden?

Çünkü ne olursa olsun hazır bir izleyici kitlesi var. Ve bir kulüp belgeseli yayınlamak için milyar euroluk bir yayın hakkı ihalesine girmek zorunda değilsiniz.

Bu yüzden Facebook’un Real Madrid’le başladığı bu diziyi diğer kulüplerle devam edeceğine şüphe yok.

Facebook’un EMEA yöneticisi Jerry Newman “Daha önce Live özelliğinei çıakrdığımızda birkaç marka ile çalışarak bu özelliği duyurduk. Bunda da benzer bir şey yapıyoruz. Aradığımız şey büyüme potansiyeli olan bir şeyi ortaya çıkarmak değil aynı zamanda kendine ait bir kitle de yaratabilen bir şey yaratmak. Spora olan ilgimiz kaybolmadı. Bugün spor pazarına girebilmek için birçok kulüple birlikte çalışıyoruz. Sadece futbol değil diğer sporların da peşindeyiz. Bu yaz AC Milan ve Inter Milan canı yayınlar yaptı. Bir canlı yayın şansı gördüklerinde bunu kullanıyorlar. Bu sadece taraftar sayısını arttırmaya yaramıyor. Bu özellik sayesinde takipçilerinin engaje olup marka veya kulüp etrafında kümeler oluşturmasını sağlıyor. Bu kümeye de ister bilet fiyatlarını isterseniz de sponsorları gösterirsiniz” diyor.

Diziyi buradan izleyebilirsiniz

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir