77 milyon dolarlık sektör: e-spor

Yapılan araştırmaya göre Kore’de e-spor 77 milyon dolarlık bir sektör oldu. Ortalama bir e-sporcu yılda 90 bin dolar kazanıyor…

 

Güney Kore dünyadaki e-sporun merkezlerinden biri. E-spor üzerine yapılan son ekonomik araştırma ortaya oldukça ilginç sayılar koydu.

Korea Creative Content Agency, Kore’deki e-spor sektörünü ekonomik olarak ele aldı ve bu endüstrinin her yıl yüzde 10’luk bir büyümeye sahip olduğunu kaydetti.

Ajansın yaptığı araştırmaya göre e-spor bundan dört sene önce, 2014’te 55.6 milyon dolarlık bir endüstri olurken bu sektör yılda 10 milyon dolardan daha fazla büyüme gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılki büyüme ise yüzde 14.9 oldu ve e-spor bugün Kore’de 77 milyon dolarlık bir iş oldu.

Sektörün büyümesi tabii ki e-sporculara da yansıdı. Kore’de profesyonel e-sporcuların ortalama yıllık kazancı 60 bin dolar civarlarındaydı. Bu yıl bu sayı yüzde 52.5 arttı ve Kore’de bir e-sporcunun yıllık ortalama geliri 90.500 dolar oldu.

Kore’deki e-spor endüstrisini diğer sektörlere bölünce de ortaya ilginç veriler çıktı.

E-spor endüstrisinin yüzde 44.8’ini yayıncılar oluşturuyor. Ardından e-spor takımları, stream ve online paylaşım, offline mağazalar ve kazançlar olarak endüstrideki değeri paylaşan diğer sektörler oldu.

Rapor aynı zamanda e-sporun ülkede 11.173 kişilik bir istihdam oluşturduğunu ortaya koydu.

Kaynak

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir