Futbol sahalarında artık giyilebilir teknoloji çözümlerini görmeye başlayabiliriz. Tasarlanan akıllı formalar oyunun akışını değiştirebilecek nitelikte…

Giyilebilir teknoloji genellikle bireysel tüketiciyi hedefliyor. Fakat zaman zaman sadece ligler ve takımlar için de giyilebilir teknolojik çözümler ortaya çıkıyor. Son yıllarda liglerin ve takımların bu teknoloji ile yakından ilgilendiğini söyleyebiliriz. Bu üç akıllı forma futbolda fark yaratabilir:

Efsanelerin onayını aldı: Vexatec

 

Futbol liglerinin ihtiyaçlarını karşılaması için İsviçre firması Vexatec, teknolojik bir forma yaptı. Agility-Shirt olarak tanımlanan bu tişört gerçek zamanlı, 360 derece kalp ve nabız grafiğini aktarıyor. Ürün Tommy Haas, Pascal Wherlein, Torsten Frings ve Lotha Matthaus’ün de onayını aldı.

 

Hareketi yakalayan forma: Xenoma

Antrenmanlarda kullanılmak üzere üretilen bir diğer akıllı tişört de Xenoma tarafından üretildi. Tokyo Üniversitesi’nin markası olan Xenoma’nın e-skin tişörtünde giyen sporcunun nefes alışverişi, kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi verileri aktaran 14 tane sensörü bulunuyor. Tişörtün bu kadar çok sensöre sahip olmasına rağmen en az diğer tişörtler kadar rahat olduğu söyleniyor.

 

Amatör pazara giriyor: Tracktics

Amatör futbolcular içinde giyilebilir teknoloji alternatifleri bulunuyor. Tracktics bunlardan biri. Bele takılan bu cihazda dört sensör ve gelişmiş bir GPS var. Fiyat olarak amatör liglerin ulaşabileceği fiyattan pazara girmeyi düşünüyorlar. Ürün aynı zamanda Real Madrid’in futbol akademisinde de kullanılıyor.

 

.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir