Güzel & Çirkin Ve Chicago Bulls

Sosyal medyanın artık hayatın her alanında, tüm sektörlerde ve tüm oluşumlarda olmazsa olmaz bir öğe olduğunu kabul etmeyen yoktur. Gündelik hayattan büyük organizasyonlara, spor kulüplerinden çok uluslu şirketlere kadar herkes bu yadsınamaz gücün farkına vararak yatırım kanallarının büyük bir kısmını bu alana yönetmeye başlayalı yıllar oldu. Ancak özellikle marka olmuş bazı spor kulüpleri bu kanalı yalnızca satış ve pazarlama için değil, marka bilinirliği, taraftar sadakati ve deneyimi için de kullanmaya başladı. Özellikle taraftar deneyiminde VR teknolojilerin yanı sıra Live yayın yapan sosyal medya mecraları takımların vazgeçilmezi haline geldi.

Bu kulüplerden biri olan Chicago Bulls, Snapchat uygulamasında paylaştığı son hikayesiyle, kulüplerin bu işi ne kadar ciddiye aldığını ve hem eğlenip hem de taraftarlara ulaşabilmenin bu kanallar aracılığı ile nasıl çok daha kullanışlı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

 

Son dönemin merakla beklenen, ilk yazıldığı dönemden beri fantastik edebiyatın kült yapıtlarından biri olan Güzel ve Çirkin’in, son sinema uyarlamasından sonra Bulls ekibi kolları sıvayarak bir Snapchat hikayesi oluşturdu. Hikaye mizahi bir dille Güzel ve Çirkin parodisi olarak hayranlara servis edildi. Başrollerini sevilen Bulls oyuncusu Robin Lopez ve Bulls takımının maskotu olan Benny the Bull’un paylaştığı beş dakikalık videoda filmden alıntılanan sahneler ve kostümler dikkat çekti.

 

 

Asıl dikkat çekici olan ise video yayınlandıktan kısa süre sonra ulaştığı taraftar kitlesiydi. Yalnızca Bulls taraftarlarının değil NBA ile ilgili ya da ilgisiz pek çok sosyal medya kullanıcısının beğendiği ve izlediği video, hem takımın marka değerine olumlu bir katkı sağlarken hem de sosyal medya üzerindeki etkileşim ve takipçi sayısını arttırmayı da sağlamış oldu.

 

Gün geçtikçe artık bu gibi videoların takımlar ve taraftar arasındaki bağı kuvvetlendirdiğinin yanı sıra, var olan sosyal medya hesapları üzerinden ek bir gelir yarattığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir