İTİRAZ VAR!

Futbol’da video hakem teknolojisi başlamadan sona mı eriyor?
FIFA’nın 2018 Dünya Kupası’nda kullanıma başlamayı planladığı VAR (Video Assistant Referee), yani video hakem teknolojisi, oluşan hatalar nedeniyle rafa kalkabilir.

Hawk-Eye ile anlaşan FIFA’nın VAR teknolojisinin gol kararları, penaltı kararları, kırmızı kartlar ve doğru oyuncuya kart gösterilmesinde yardımcı olması planlanıyor.

Ancak FIFA başkanı Gianni Infantino’nun bu teknolojinin uygulanması için çok erken karar aldığı belirtiliyor.

VAR, geçtiğimiz yıl Japonya’da düzenlenen Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda kullanılmış ve kafa karışıklığı yarattığı nedeniyle eleştirilmişti. Bugünlerde Hollanda, Fransa, Almanya, ABD, İtalya ve Almanya’da deneniyor ve İngiltere’de de FA Kupası’nda bu sezon denenmeye başlanacak.

FIFA’nın Aralık ayında yapacağı toplantıda VAR’ı tekrar masaya yatırıp bu teknoloji için erken olup olmadığını tartışacağı söyleniyor.

Geçtiğimiz hafta sonu Atalanta ve Juventus arasında oynanan karşılaşmanın ardından Juventus’un teknik direktörü Massimiliano Allegri de VAR’ı eleştirdi.

Mandzukic’in Juventus’u 3–1 öne geçirecek golün ardından VAR’da Stephan Lichtsteiner’ın faul yaptığı gerekçesiyle sayılmadı. Karşılaşma 2–2 sona ererken Allegri “VAR önemli bir araç gibi görünüyor. Ama daha objektif pozisyonlar için kullanılmalı. Aksi takdirde karşılaşmalar üç, dört saat sürebilir” dedi.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir