Kalli’nin futbola armağanı

Futbol yedek kulübelerindeki yarış arabası koltuklarının stadlara ilk defa Galatasaray’ın efsane teknik direktörlerinden Karl Heinz Feldkamp’ın yaşadığı bel problemi sebebiyle girdiğini biliyormuydunuz?

Hikaye Kaiserslautern’in Almanya’da fırtına gibi estiği 1990’larda başlıyor. Yarış otomobillerine özel koltuklar üreten Recaro’nun sahibi Ulrich Putch Kaiserslautern’in de yönetim kurulu üyesi. Karl-Heinz Feldkamp da kulübün teknik direktörü ve bel sorunu yaşıyor. Yedek kulübesinde kişiye özel yarış koltuğu kullanımı da ilk olarak bu sebeple başlıyor.

İlk olarak saha kenarına Kalli’nin bel sorunu için getirilen koltuğun ergonomisi ve rahatlığını gören futbolcular da birer tane istiyorlar. Kısa sürede tüm Avrupa liglerine birbirinden ünlü takımların yıldız futbolcuları kendileri için özel olarak üretilen bu koltuklarda yedek kulübesinde maçları izliyorlar.

Ergonominin yanı sıra soğuk havalarda da ısıtma sağlayan koltukların üretimi artık bir iş koluna dönüşmüş durumda. Koltukları artık sadece Rectaro üretmiyor. Üreticilerin futbolculara ve VIP localarına özel üretimleri var.

Kalli’nin bel ağrısıyla sahalara giren bu ürünler günümüzde neredeyse futbolun resmi VIP koltukları haline geldi.

Kaynak

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir