Karanlıkta koşulan mental maraton zihni çalıştırıyor

Spor için geliştirilen teknolojilerde fiziksel kapasiteyi arttıracak inovasyonlarda neredeyse her gün yeni bir buluş, yeni bir fikir veya yeni bir ürün ortaya çıkıyor. Ancak zihinsel kapasiteyi arttıracak çalışmalar meyvelerini henüz yeni yeni veriyor.

ASICS, zihni çalıştırmak üzere dünyanın ilk karanlık pistini yaptı. 150 metre uzunuluğundaki bu parkurda teknoloji, müzik, ışık veya bir bitiş çizgisi bulunmuyor. Parkurda koşarken sporcunun zihni tamamen boşaltması hedefleniyor.

ASICS’ın “Blackout Track” isimli parkuru spor bilimcileri ve antrenörler tarafından tasarlandı. Parkurda sporcunun dikkatini çeken her şey ortadan kaldırıldı ve sporcunun sadece ama sadece zihnine ve bedenine odaklanması hedeflendi.

Olimpiyatlar’da ABD için koşan Deena Kastor, macerac Danny Bent ve aktör Aarif Lee parkuru deneyen isimler oldu. 66 turda tamamlanan 9.900 metrelik “Mental Maraton”da Deena Kastor 37 dakika 16 saniyelik bir derece elde etti. Kastor “Benim için bu parkur koşmanın eğlenceli yanını tekrar hatırlattı. İster profesyonel bir atlet olun isterse de her gün koşun mental engeller bizi engelliyor, oysa başarıya ulaşmak tüm güce sahibiz” dedi.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir