Olimpik sporlar 20 milyar poundluk bir ekonomi yaratıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma Olimpik ve Paralimpik spor sektörünün 20 milyar poundla ülke ekonomisinin yüzde 1’ini oluşturduğunu ortaya koydu…

 

Spor ekonomisinden bahsederken sporun ne kadar büyük bir endüstri olduğundan bahsedilmeden geçilemiyor ve akla gelen ilk spor endüstrisi olarak futbol geliyor.

Fakat spor endüstrisinde tek büyük ekonomiyi futbol yaratmıyor.

Birleşik Krallık’de yapılan yeni bir araştırma olimpik ve paralimpik sporun Birleşik Krallık ekonomisindeki değerinin 19.8 milyar poundu bulduğunu ortaya çıkardı.

Sheffield Hallam Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre paralimpik ve olimpik sporlar aynı zamanda 620 bin kişiye de iş sağlıyor.

Futbol ve golfü dışarı koyarak yapılan hesaplamalarda olimpik ve paralimpik sporlar Birleşik Krallık’deki spor ekonomisinin yarısından fazlasını oluşturuyor. Bütün ülkede ise Birleşik Krallık ekonomisinin yüzde birinden fazlasını oluşturuyor.

Bu durum da Olimpik sporu su endüstrisi, tarım, ormancılık ve balıkçılık gibi sektörlerden daha büyük bir ekonomi olduğu anlamına geliyor.

Birleşik Krallık’de sadece bisiklet spor Birleşik Krallık ekonomisine 2.3 milyar poundluk bir katkı sağlıyor ve 75 bin kişilik istihdam yaratıyor.

Sadece Pralimpik spor sektörüne bakıldığında ise bu sektör 2 milyar poundu buluyor. Sadece tekerlekli basketbol sektörü ülke için 42 milyon poundluk bir değer yaratıyor.

Kıl Olimpiyatları’na birkaç ay kaldığı çin kış sporları da ayrıca incelenmiş. Birleşik Krallık’taki buz pateninin ise 400 milyon poundluk bir katkı sağladığı raporda belirtiliyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir