Sporcular için bir uygulama olan Strava şehirler için bir uygulamaya nasıl döndü?

Strava milyonlarca koşucu ve bisikletçi için popüler bir sosyal ağ kurdu. Ancak 100’den fazla şehir ve eyalet de uygulamayı sessizce kullanmaya başladı Her 40 günde bir milyon insan Strava’ya katılıyor. Sporculara yönelik niş bir sosyal ağ için şaşırtıcı rakam. 2009 yılında kurulan şirket, ABD çevresindeki topluluklarda yeni bisikletçiler ve yürüyüşçülere yakın bir ortamda büyümeye başladı.

Strava’nın temel kullanıcıları sporcu olma eğilimindeyken, uygulaması aracılığıyla kaydedilen faaliyetlerin yaklaşık yarısı, egzersiz yerine işe gidip gelmekten oluşuyor. Strava dört yıl önce, şirket kullanıcılarıyla ilgilenmek için bir görselleştirme aracı başlattı. Bu,  dünya çapında alınan rotaların sıklığını keşfetmenizi sağlayan bir rota haritasıydı.

Strava Metro'nın belediyeler için kullanıcı arayüzü.
Strava Metro’nın belediyeler için kullanıcı arayüzü.

Strava bu süreçte ilginç bir şekilde bir şeyi farketti: Isı haritasına ilgi duyan sadece kullanıcılar değildi. Şehirler ve eyaletler de bu bilgiye ilgi duyuyordu. Birçok eyaletin ulaştırma departmanlarından bu verilerin daha iyi bir altyapı için kullanımı konusunda işbirliği talebi geldi. Bu gün 125 ajans ve birçok kurum Strava’ya bu veriler için para ödüyor. Elde edilen verinin kamu yararına bir bilgiye dönüşmesi, kamu kurumlarının ve yerel otoritelerin bu bilgi ile daha sağlıklı altyazılar ve ulaşım planları geliştirmesi bir spor startupının topluma ne denli faydalı bir araca dönüşebileceğinin en güzel örneklerinden.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir