Yılmaz Vural Kariyerinin İlham Verdiği Oyun: 9PM

Yıllardır teknoloji ve spor tutkunlarının en çok yakındığı konulardan birisidir yerli bir oyun.

İzmir’de üniversite eğitimini sürdüren bir grup genç bu hasrete son verdi. Gençler Türk sporunun efsane isimlerinden Yılmaz Vural’ın kariyerini referans olarak alan bir menajerlik oyunu geliştirdiler.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim gören bir grup üniversite öğrencisi, enstitü bünyesinde yer alan İzmir Teknopark’ta oyun yazılımları geliştiren şirketlerini kurdular. Championship Manager, Football Manager ve Top Eleven gibi menajerlik oyunlarını çok seven ve yıllardır oynayan Türk oyuncular artık yerli oyunlar konusunda yaşadığı boşluğu doldurabilecek. Menajerlik oyununun ismi ise 9PM.

9PM isimli menajerlik oyunu özellikleri ile diğer oyunlardan çok farklı görünüyor. Akıllı telefonlarda yer alan adım sayar uygulaması ile entegre olan 9PM’de gün içerisinde atılan adımlarla takım performansları artıyor. Aynı zamanda oyun içerisinde bulunan bulmacalar çözülerek taktik beceri arttırılması sağlanıyor. Oyunun genel özellikleri bu şekilde ama farklı ve güzel özelliği ise Türk teknik adam Yılmaz Vural’ın kariyerinden esinlenerek hazırlanmış olması. Oyuna 1986 yılında Yılmaz Vural’ın yardımcısı olarak başlanıyor. Yılmaz hoca ile birlikte kariyer adımları atarken hocanın Milli Takıma gitmesi ile artık teknik direktörlüğe geçiliyor. Tabi ki bu görevi aldıktan sonra da gün içerisinde mümkün olduğu kadar adım atarak takımı geliştirmek ve bulmacaları çözerek taktik beceriyi arttırmak gerekiyor. Oyunda 1986 yılına özgü tasarımlar kullanılmakta. Ancak ilerleyen her yıl tasarımlar değişiyor ve adeta bir futbol nostaljisi yaşatıyor.

9PM’in üretici firması olan Uncosoft firmasının yönetici ortağı Edip Enes Çakır oyun hakkında açıklamada bulundu. Çakır ‘’ Türkiye, en çok menajerlik oyunu oynayan ülkeler arasında yer alıyor. Dolayısı ile çok büyük bir Pazar mevcut. Zaten başlangıçta biz de bunu hedefleyerek yola çıktık. Yurt dışında üretilmiş olan çok fazla oyun mevcut fakat Türkiye’den hiç yok. Bu açığı kapatmak istedik.’’ dedi.

9PM Futbol Menajerlik Oyunu şu anda Beta sürümünde. Bu sürüme link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İzmir’de genç girişimcilerin tasarladığı internet üzerinden oynanan futbol menajerlik oyunu, yerli olmasının yanında benzerlerinden ayrılan ilginç özellikleriyle ilgi çekiyor.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir