Sport England`dan Parkrun’a Önemli Yatırım

İngiltere’nin spor ile ilgili kamu kuruluşu olan Sport England; her yıl 300 milyon £ ‘luk Milli Piyango ve devletin verdiği bütçe ile insanların spor yapmalarına yardım eden projelere ve programlara yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekledi.

Kadınların katılımını artırmak ve düşük sosyoekonomik topluluklardan daha fazla insanı haftalık ücretsiz sosyal aktiviteye katılmaya teşvik etmek amacıyla Sport England ve Parkrun arasında işbirliği yapıldı.

Sport England, üç yıl boyunca sağlayacağı fonlar ile  parkrun’un İngiltere’de 200 yeni parkrun etkinliği oluşturmasını destekleyecek.

Proje özellikle açık alanlardaki ücretsiz, haftalık sosyal aktivitelerden faydalanabilecek topluluklardaki yeni organizasyonları destekleyecek. Özellikle parkrun’a katılan kadınların, çocuklarının ve düşük sosyoekonomik grupların katılımının arttırılması gibi alanlara odaklanacak.

Ayrıca Parkrun’ın kayıt, sonuç ve etkinlik bilgileri için dijital platformunun modernleşmesine ve süresiz olarak büyümesi için destek olacak.

2004 yılında İngiltere’deki Teddington, Bushy Park’taki 13 koşucunun bir araya gelerek “daha sağlıklı ve daha mutlu bir dünya” sloganı ile başlayan etkinliğin şu anda uluslararası 3 milyondan fazla üyesi var.

parkrun UK, ülke genelinde her hafta sonu açık alanlarda 800’den fazla topluluğa ücretsiz, haftalık, sosyal hizmet sunan sosyal bir girişim.

İngiltere’de 1.8 milyon kişi 2004’teki ilk etkinlikten bu yana yer aldı ve 250.000 kişi gönüllü oldu. Cumartesi günleri her yaş için 584 5K etkinlik, pazar günleri 4-14 yaşları için 256 2K etkinlik düzenleniyor.

Bu işbirliği ile ülke genelinde sporun yaygınlaşması ile etkinlik sayısı ve katılım noktasında ciddi bir atış sağlanacaktır. En önemli noktanın ise en az üç yıllık bir devlet desteğinin söz konusu olması düşüncesindeyim. Etkinliklerin kalıcı olması ve büyümesi uzun soluklu planlaması ve  desteklenmesi sayesinde amacına ulaşıyor.

İşbirliği ile ilgili Sports England CEO’su Tim Hollingsworth ve Parkrun Genel Müdürü Nick Pearson’ın açıklamalarından anladığım kadarıyla bu bir başlangıç….

 

Sport England CEO’su Tim Hollingsworth: “Parkrun ile olan bu önemli ortaklık, yeni ve yenilikçi spor fikirleri yetiştirmeye ve toplumda en az aktif olma olasılığı olan demografik yapıya erişimlerini arttırmaya yardımcı olmak için Sport England’ın devam eden stratejisinin bir parçasıdır.

parkrun, Milli Piyango gelirlerinden desteklenecek fon ile genel nüfusa göre daha az aktif olma olasılığı düşük olan kadın ve düşük gelirli insanlara ulaşmasını sağlayacaktır. Tüm yetenekler için ücretsiz, topluluk temelli etkinlikler sunulacaktır.

Daha fazla insanın aktif kalmasına yardımcı olmak için parkrun ile birlikte çalışacağız.”dedi.

Parkrun Genel Müdürü Nick Pearson: “Milli Piyango sayesinde mümkün olan Sport England fonu ile işbirliğimiz attığımız adımların doğruluğunun bir göstergesidir. Toplumlara, özellikle fiziksel aktivite ve gönüllülük yapmak isteyenler için geniş bir kesime hitap eden kalıcı, toplumun değişik demografik ve kültürel yapılarını bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Son 14 yıldaki büyümemiz organikti ve büyük ölçüde toplum talebi üzerine belirlendi. Gelecek üç yıl boyunca İngiltere’deki sosyal açıdan mahrum bölgelerdeki parkrun etkinliklerinin sayısını üçte bir oranında artırmayı hedefliyoruz. Hedefimizi geliştirme ve yeni alanlara girerek ve yeni kitleleri dahil ederek etkinliklerimizde daha fazla insanın yürümesini, koşmasını ve gönüllü olmasını teşvik ediyoruz. Geleneksel spor tesislerinin yetersizliği veya katılım kapasitesi nedeniyle ekonomik eşitsizliğin birçok insanı spordan mahrum bıraktığını kabul etmeliyiz. Sport England’dan gelen bu yatırım, erişimimizi genişletmemizi ve yerel düzeyde çalışan çözümler geliştirmek için topluluklarla daha yakın çalışmamızı sağlayacaktır.”dedi.

Ülkemizde, 2003 yılında başlayan tesisleşme atağı ve en gözde uluslararası organizasyonların yapılması sporun ve sporcunun gelişmesi için çok önemlidir. Artık ülkeler tesisler dışında ortak alanlarda, parklarda, bahçelerde kamu alanlarında yapılan spor etkinliklerini desteklemekte, finansmanı noktasında uzun vadeli yatırımlar yapmaktalar.

Ülkemizde de benzer projelerin desteklenmesi ve sporun tabana yayılması noktasında devlet desteklerinin artması çok önemli.

Sporu yöneten ve finansmanını sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığımızın sporun yaygınlaştırılması için yaptığı yatırımların yanında bu tarz girişimlere de destek olması bu alandaki açığın kapanması noktasında topluma çok faydası olur kanaatindeyim.

Darısı bizim başımıza…

Kaynak: http://blog.parkrun.com/uk/2018/12/12/sportenglandfunding/

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir