TV’de spor izleyicisi düşüyor, peki ne yapmalı?

Dünyanın her yerinde spor izleyicisi kayıp veriyor. Spor yayınlayan TV kanalları bu düşüş nedeniyle seyirci etkileşimini arttırmanın yollarını araştırıyor…

Kanada’dan CBC Sports seyirci etkileşimini arttırmak için neler yapıldığını ve hangi startupların bu alandaki ihtiyaçlara cevap verebileceğine dair detaylı bir haber hazırladı.

Spor seyircisi şu an için sadece sıkıldığ için başka bir kanala geçmiyor. Aslında tamamen spor izlemeyi bırakıyor.

Medya araştırma şirketi Kagan, ESPN’in NBA, NFL, MLB ve diğer organizasyonların canlı yayını için yılda yaklaşık 8 milyar dolar harcadığını belirtiyor. Ancak ESPN’in buna rağmen izleyicisi düşüyor. Forbes’a göre ESPN değeri 2011’den bu yana %10 düştü. 

Dijital çağa girdiğimiz için artık televizyon izleyicisi azalıyor. Bu yayın hakkı gelirlerinin çok önemli olduğu spor endüstrisinde tehlike çanlarının çalması anlamına geliyor. Çünkü izleyicinin azalması yayın hakları ve sponsorluk değerlerinin de düşmesi anlamına geliyor.

Çözüm ise dijitale yönelen izleyiciyi tekrar televizyon veya internet yayınlarının başına tekrar çekebilmek.

Bunu arttırmak için bazı fikirler var.

EYE-LIVE MEDIA

 

Eye-Live Media, Kanada’dan çıkan bir startup. Fikirleri ise spor müsabakalarının sporcunun gözünden canlı yayınlanması. Aslında bir süredir düşünülen bir sistem fakat bu sistemi uygulayabileceğimiz teknoloji yeni yeni hayatımıza giriyor. Firmanın fikri sporcuya kamera takıp spor yayınların sporcunun gözünden sunma seçeneği sunmak.

Eye-Live Media’nın kurucularından Murray McKercher birçok spor branşında bunun uygulanabileceğini söylüyor ve “Futbolda kalecinin veya baseball’da yakalıyıcının gördüğünü izleyiciye aktarmak, izleyiciyi de o sporcunun durumuna sokuyor ve daha iyi empati kuruyor” diyor.

SMARTONES

 

İzleyici etkileşimini arttırabilecek bir diğer fikir ise SmarTones’ ait.

Bu startup sizi televizyon ekranına push bildirim göndererek çağırıyor. Takımınızın maçının oynanmasına dakikalar kala uygulama telefonunuza maçın tahminini aktarıyor. Veya Olimpiyatlar’da 100 metre finalinin koşulacağı anda desteklediğiniz sporcunun istatistikleri geliyor.

Bu teknoloji için favori takımınızıı, sporcuyu seçmenize gerek yok. Uygulama ses algılama sayesinde o esnada ne izlediğinizi biliyor. Böylece akıllı telefonunuz ve televizyonunuz senkronize bir şekilde çalışıyor. Şirketin kurucusu Daryl Hemingway “Bu uygulama sayesinde akıllı telefon sizin dikkatinizi spordan uzaklaştıran bir şey değil, sizi ona yakınlaştıran bir şey oluyor” diyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir