Yepyeni bir turnuvamız oldu: UEFA Uluslar Ligi

Uzun yıllardır konuşulan UEFA Uluslar Ligi 20 Eylül itibari ile onaylandı
Artık Avrupa’nın milli takımları lig sisteminde mücadele edecek ve ilk maç 2018’in eylül ayında oynanacak.Yeni formatta milli takımlar dört lige ayrılacak; A ve B liginde 12 takım, C liginde 15, D Liginde ise 16 takım yer alacak. Ligler üç veya dört takımlı gruplara ayrılacak.

Grup kuralarının 24 Ocak 2018’de çekileceği UEFA Avrupa Ligi 2020 Avrupa Şampiyonası’na katılım için de önemli olacak. UEFA Uluslar Ligi ile 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri birlikte paralel oynanacak. Yani UEFA Uluslar Ligi, bir EURO 2020 Elemesi değil. Fakat yine de Uluslar Ligi şampiyonaya takım gönderecek. Uluslar Ligi kümelerinde EURO 2020’ye katılamayan dört ülke play-off maçı oynayarak şampiyonaya gitme hakkı kazanacak.

Uluslar Ligi neler sağlayacak?
UEFA’nın açıklamasına göre bu yeni sistem milli takımların daha çok maç oynayacağı anlamına gelmiyor. Milli takımlar sadece daha az dostluk maçı

oynamış olacak.
Üst seviyedeki takımlar daha çok kompetitif maç oynayacak. Böylece kimsenin izlemediği ve önemsemediği dostluk maçları ortadan kalkacak. Orta seviyedeki takımlar EURO 2020’ye katılmak için bir şans daha elde etmiş olacak. Aşağı seviyedeki takımlar ise kendi seviyelerindeki takımlarla daha dengeli ve çekişmeli maçlar oynama şansı elde edecek. San Marino, Almanya’dan 10 küsür gol yemek yerine kendi dengi olan Andorra ile mücadele edecek.

Milli takımlar artık daha anlamlı maçlar oynayacağı için taraftar sayısınının artacağı tahmin ediliyor. Her iki yılda bir Avrupa’da milli takımlar şampiyonluk için mücadele edecek ve bu futbol izleyicisi için daha fazla izlemeye değer maç olacağı anlamına geliyor.

Turnuva sadece ekonomik amaçlar göze alınarak düzenlenmemiş fakat göz ardı da edilmemiş elbette. Şampiyonanın takvimi çok net olduğu için federasyonlar daha iyi bir gelir sağlama şansı elde edecekler. Özellikle belirsizlikten hoşlanmayan naklen yayın pazarı için bu olumlu bir gelişme gibi görünüyor.
Turnuva henüz çok yeni olduğu için pazardaki fırsatlar tamamen doldurulmamış ve fiyatlar da daha uygun olacaktır. Bu da dijital mecralar ve hatta startuplar için bazı içerik fırsatları doğurabilir.

UEFA’nın hazırladığı tüm içerik veya detaylara buradan ulaşıp inceleyebilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir