76ers Dignitas Ve Apex’i Bünyesine Kattı

Philadelphia 76ers, Kuzey Amerika’daki profesyonel spor takımlarının arasında, bir e-spor takımına sahip olan ilk ekip olma yolunda büyük bir adım attı.

Takımdan pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, 76ers bünyesine uzun zamandır e-spor arenasında faaliyet gösteren Dignitas’ı ve nispeten daha yeni ekiplerden olan Apex’i kattı. Bu satın alma 76ers’e Amerika LCS’inde garanti bir kontenjan ve Dignitas adı altında faaliyet gösterme hakkı tanıyor.

Satınalmanın koşulları açıklanmadı ama daha köklü e-spor takımlarının piyasası 5 ila 15 milyon dolar arasında değişiyor. WME-IMG, bu satınalmada Dignitas’ın temsilcisi olarak yer aldı. NBA yönetim kurulunda e-spor’un büyümesiyle ilgili sunumlar yapıldıktan yaklaşık 1 yıl sonra gerçekleşen bu satınalma, NBA takımları ve e-spor’un geleceği hakkında bize ışık tutuyor.

76ers CEO’su Scott O’Neil, bilmedikleri şeyler olduğunun farkında olmalarının avantajlarına olduğunu söyledi. Tüketici teknolojileri ve video oyunları konusunda çok tecrübeli bir yönetici olan Greg Richardson’u katan 76ers, bu projenin başına da onu getirecek.

Richardson’a göre e-spor pazarı kendi kendini yarattı ve yaklaşık 250 milyon insanın günde en az bir buçuk saat izlediği bir ürün haline büründü. E-spor’un aynı zamanda çok büyük ve olgunlaşmamış bir pazar olduğunu belirten Richardson, durumu “Vahşi Batı”ya benzetiyor.

76ers ilk adımları atma konusunda çok tecrübeli. 16 Mayıs’ta NBA, takımların formalarına bir şirketin logosunu, 2017-2018 sezonundan itibaren, koymalarına izin verdi ve aynı gün 76ers StubHub ile 3 yıllık anlaşmalarını duyurdu. O günden itibaren geçen 4 ay içinde başka hiçbir takım açıklamada bulunmadı.

O’Neil için 76ers, yan gelip yatma yeri değil, değişimin başladığı yer. Ona göre takım sahipleri Josh Harris’in ve David Blitzer çok vizyoner ve gelişime aç insanlar.

Geçen 5 yıl içinde Harris ve Blitzer 76ers, New Jersey Devils, birkaç alt lig takımı ve Premier Ligde boy gösteren Crystal Palace dahil olmak üzere toplamda 7 şirketi bünyelerine kattılar.

O’Neil’a göre e-spor, Amerikan şirketlerinin sopalar ve toplarla oynanan herhangi bir spordan çok daha etkili bir şekilde izleyicilere ve taraftarlara ulaşabilmesine olanak sağlıyor.

E-spor arenasında 13 senedir boy gösteren Dignitas, CS:GO, LoL, Overwatch, HotS ve Smite oyunları için savaşan bir takım.

Richardson, 76ers ve e-spor iştirakı arasında, markalar bazında eğlenceli ortaklıklar olmasının muhtemel olduğunu söylüyor, ancak pazarların farklılıklarına saygı gösterilmez ise problemlerin baş göstereceğini de ekliyor.

Bu satınalmadaki en önemli sinerjik unsurlardan birinin e-spor oyuncularının formalarının seri üretime geçmesi olması bekleniyor. Turnuvalarda, ve online mecralarda bulunabilen, ama gene de limitli stoklarla yürüyen e-spor tekstil ürünleri, bu birleşmeden olumlu etkileneceğe benziyor. Amerika’daki en büyük online e-spor perakendecisi Fanatics’in sahibi Michael Rubin, bu satınalmadaki küçük ortaklardan.

Mayıs ayında Alman futbol takımı FC Schalke 04, Avrupa LCS’inde bir kontenjan satın almıştı.

Eski NBA oyuncusu Rick Fox ise Echo Fox takımının sahibi. Sacramento Kings’in küçük ortaklarından Andy Miller, Mark Mastrov, Shaquille O’Neal, Alex Rodriguez ve Jimmy Rollins ise 5’ten fazla oyunda boy gösteren NRG takımının ortaklarından.

Piyasaya yeni giren bu yapılar için yolculuk pek sakin geçmiyor. Avrupa LoL arenasında boy gösteren Schalke ilk sezonunda küme düştü, NRG ise Kuzey Amerika’da eşdeğer bir şekilde lig düştü.

Geleneksel spor takımları, aynı zamanda, oyuncularla direkt olarak anlaşarak e-spor arenasına giriyorlar. Premier Lig takımlarından Manchester City, West Ham ve Bundesliga ekiplerinden Wolfsburg, e-spor yıldızlarıyla direkt anlaşan takımlardan.

Önümüzdeki zamanlarda ülkemizde de halihazırda var olanların üstüne, espor takımlarını satın alan geleneksel spor takımları göreceğe benziyoruz. Bu durum e-sporun geleceği açısından çok aydınlık bir ortam yaratsa da, neler olacağını hep beraber göreceğiz.

(Kaynak- dijitalsporlar.com)

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir