Adidas, sadece Nike’ı değil Netflix’i de rakip olarak görüyor

Adidas’ın yöneticisi için gençlerin dikkatini çeken her marka bir rakip…

“Adidas’ın rakibi kimdir?” Diye sorsak tabii ki herkes “Nike” diye cevap verir.

Yanlış bir cevap değil. Fakat Adidas’ın kreatif yöneticisi Paul Gaudio, Adidas’ın rakiplerinin arasında Netflix’in de olduğunu söylüyor.

Peki basit olarak spor ekipmanları ve ayakkabıları üreten bir firma nasıl oluyor da film ve dizi stream eden Netflix’i aynı pazarda kendisine bir rakip olarak görüyor?

Buna cevap olarak Gaudio şöyle diyor: “Genç birinin ilgisini çeken herkes Adidas’ın rakibidir. Netflix, Instagram… Bu firmalar gençlerin cüzdanı için rekabet etmek için ortada.”

Gaudio bu sözleriyle potansiyel müşterilerinin sadece ayakkabı almayı düşünmediğini ve birçok seçenek arasında seçim yaptıklarını belirtiyor.

Yatırım firması Piper Jaffray’in gençler arasında yaptığı yeni araştırma da gençlerin tüketim davranışları üzerine ilginç veriler sunuyor.

Araştırmanın çarpıcı bölümlerinden birisi gençlerin spor kıyafeti tercihi konusunda Nike’ın artık düşüşte olması ve Adidas’ın yükselmesi.

Araştırmaya göre gençlere favori ayakkabı markası sorulduğunda yüzde 46’sı Nike derken yüzde 11’i Adidas cevabını veriyor. Nike için iyi bir veri olabilir fakat altı ay önce yapılan benzer ankette Nike yüzde 51 iken Adidas yüzde 6 civarındaydı. Yani Nike’ın kaybı Adidas’ın kazancı oluyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir