ARSENAL DEPLASMANI YÜZÜNDEN KÖLN ŞEHRİNDE POUND KALMADI

Futbolun ekonomiye etkisi sadece astronomik ücretli transferler ve sponsorluklarla olmuyor. Bir deplasman seyahati bile lokal ölçekte döviz rezervlerini boşaltabiliyor

FC Köln 25 yıl aradan sonra Avrupa sahnesine çıktı. Arsenal deplasmanına, Emirates Stadı’na gittiler ve 3–1’lik mağlubiyetle evlerine döndüler. Taraftarları hiç bir an kulüplerini yalnız bırakmadı. FC Köln için 2.900 adet koltuk ayrılmasına rağmen Kırmızı-beyazlı taraftarlar 25 yıllık Avrupa hasreti ile yanıp tutuşuyordu. Bu yüzden yaklaşık 20 bin Köln taraftarının Londra’ya gittiği tahmin ediliyor. Böylesi bir ilgi stadın girişinde sorunlar yaşanmasına sebep oldu ve maç da bir süre geç başladı.

Müsabakaya olan ilgi sadece stad değil banka gişelerinde de küçük çaplı bir kaosa sebep oldu. Doğal olarak Londra’da Euro geçmiyor. Bu yüzden Köln taraftarları, gitmeden önce pound almak için döviz bürolarına ve bankalara hücum ettiler. Bu kadar çok kişinin bir anda pound almasına hazır olmayan Köln bankalarının rezervlerinde İngiliz pound’ının kalmadığı Almanya’da gazeteler yansıdı.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir