KÖRFEZ’DE REKABET SPOR YAYINCILIĞINA DA YANSIYOR

Katar ile Suudi Arabistan arasındaki gerilimin devam etmesi spor endüstrisine de kelebeğin kanat çırpışları misali etki edebiliyor

Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap Birliği ilk deklarasyonunda Katar’dan talepleri arasında yayıncılık alanından çekilmesi de vardı. Daha sonra ilk dile getirilen taleplerde ciddi değişimler olsa da Suudilerin Katar’ın medya ve yayıncılık alanında elde ettiği güçten rahatsız oldukları sıklıkla konuşulan bir konu. Suudiler siyasi olarak bu talepten geri adım atılmış olsalar da ticari alanda bu hedeflerini hayata geçirmek istediklerini gösteren adımlar atıyorlar.

Türkiye’de Süper Lig yayın haklarını elinde bulunduran Katarlı beIN Sports’un spor yayıncılığı üzerindeki gücünü sona erdirmek isteyen Suudi Arabistan kendi spor kanallarını kurmayı planlıyor. Kurulacak yeni kanalın ismi PBS Sports olacak gibi görünüyor. Şimdiden uydu yayınlarında PBS’in logosunun yer aldığı test yayını başlamış durumda. Sosyal medyada da teyit edilmemiş PBS Sports hesaplarına ulaşmak mümkün.

Suudi Arabistan’ın yayın merkezi Saudi Media City’nin başkanı Muflih al-Hafatah “Platformu tanıtmak üzere bir kanal yayına başlayacak. Yeni sezonla birlikte 5 kanal yayında olacak. Daha sonra kademeli olarak kanal sayısı 11’e çıkacak” dedi ve kanalların ücretsiz, şifresiz olacağını belirtti.

Suudi Arabistan yeni platformları için yayın hakları için ilk etapta FIFA’dan lisans alması bekleniyor. Bu aşamadan sonra yeni platform için Dünya Kupaları ve ardından kulüpler seviyesinde uluslararası organizasyonların yayın hakları için başvuruda bulunacakları belirtiliyor.

İsmi PBS mi olacak, maç yayınlarını alırlarsa bedava verecekler mi şimdilik bilinmiyor ama Katar’dan sonra Suudi Arabistan’ın spor yayıncılığı alanına girmesinin dengeleri değiştireceği ve rekabeti arttıracağı kesin.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir