Avrupa’nın en düşük maliyetli statları Türkiye’de

Futbol endüstrisi büyüdükçe kulüpler statlarını da yatırım yapmaya başladı. 2010’dan itibaren Avrupa’da yapılan yeni stat imşaatları göze çarpmaya başladı. Özellikle de Türkiye’de…

KPMG Football Benchmark Avrupa’nın yeni statlarını değerlendiren geniş bir rapor hazırladı. 30 yeni stadın incelendiği raporda Türkiye’de yapılan dokuz stat yer alıyor. Avrupa’da en çok yeni stadı yapan ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alan Türkiye’yi Rusya beş, Fransa üç statla takip ediyor. Fransa’nın EURO 2016, Rusya’nın 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması statlar yaptıkları yatırım açıklıyor. Raporda Türkiye’nin EURO 2024’e ev sahipliğine aday olması nedeniyle yeni statlar yaptırıldığı öne sürülüyor.

30 stat arasında en yüksek kapasiteye sahip olan stat 69.870 koltuk sayısı ile Azerbaycan’daki Bakü Olimpiyat Stadı. Bakü’de 2020 Avrupa Şampiyonası’nda dört maç düzenlenecek ve 2019 Avrupa Ligi’nin finali oynanacak. İkinci stat ise 68.134 koltukla Zenit’in Krestovsky Stadı.

 

30 yeni stadın değerlendirildiği raporda Türkiye ile ilgili en ilginç verilerden biri Türkiye’de yapılan statların maliyeti. Listede toplam maliyet ve koltuk başına yeni stat maliyetinde Türkiye’deki statlar en alt sıralarda bulunuyor.

 

Türkiye’de yapılan yeni statların maliyetinin düşük olmasında bu statların kapasitelerinin diğerlerine daha düşük olması önemli bir etken. Çünkü büyük kapasiteli bir statta daha geniş çatılar, büyük kolonlar, asansörler ve premium koltuklar maliyeti arttıran önemli faktörler.

Bursa’daki Timsah Arena ve Konya Torku Arena yapımı en maliyetli statlar sıralamasında 8’inci ve 10’uncu sırada yer alıyorlar. Fakat koltuk başına maliyet hesaplandığında ise Timsah Arena koltuk başına maliyeti 2.051 Euro ile 24’üncü sırada Torku Arena ise 1.464 Euro ile 27’nci sırada yer alıyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir