Kulüpler sosyal medyayı uzman bir gözle izleyecek

Futbol kulüpleri sosyal medya takipçi sayılarını arttırıyor, bu sayılarla yeni sponsorlar buluyor ve taraftarlarıyla engaje oluyor. Fakat kulüplerde çalışanlar çoğunlukla  sosyal medya analitiklerinin nasıl yorumlanacağını bilmiyor…

Futbol kulüplerine finans ve medya analizi hizmeti sunan KPMG Football Benchmark artık sosyal medya analizi hizmetini de başlattı.

Şirket sosyal medyayı inceleyerek oyuncuların ve kulüplerin sosyal medya büyümesi ve ulaştığı demografi gibi bilgileri aktaracak.

 

Sosyal medya şirketlerin, kulüplerin, oyuncuların ve sponsorların geri bildirimleri ve büyüme oranlarının görülebilmesi için hali hazırda kullanılan bir araç. Her ne kadar sosyal medya birçok firmanın ve kulübün ciddiye aldığı bir şey olsa da içerdiği istatistiklerin nasıl yorumlanacağına dair bir bilgi eksikliği bulunuyor. Bu konuda da KPMG Football Benchmark’ın hizmeti devreye girecek.

Sosyal Medya kulüpler ve oyuncular için sadece taraftarların engaje olması için değil aynı zamanda bir gelir kapısı olarak da işlev görüyor. Sponsorların anlaşma masasında Twitter ve Facebook takipçi sayılarına baktığı bri gerçek. Yakın bir gelecekte West Ham, Javier Hernandez’i transfer ettikten sonra kulübü Güney Amerika’dan takip edenlerin sayısı bir anda arttı. West Ham bunu bir avantaja çevirip bir İspanyolca sosyal medya hesapları açtı ve kulüp, sosyal medya postları için sponsorlarla anlaşmaya başladı.

Oyuncular ürün yerleştirme ve direkt reklamlarla sosyal medyayı bir gelir getirecek araç haline getirdi. Kulüplerin sosyal medya işlerinde nasıl bir yol izleyeceği ise KPMG Football Benchmark gibi hizmetlerin sunduğu bilgiler ve yorumlar aracılığıyla belirleniyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir