Bisikletlerin Ferrari’si Venge Disc

Hiç iki tekerlekli Ferrari gördünüz mü? Eğer böyle bir şey olsaydı büyük ihtimalle Specialized firmasının ürettiği S-Works Venge Disc bisiklet modeline benzerdi. Specialized’ın “Aero is everything” mottosuyla üretilen Venge tam anlamıyla bir hız canavarı.

Böyle bir bisikleti üretmek için Specialized özel tasarlanmış ve çok gizli bir algoritma ile çalışan bir bilgisayar yazılımına ihtiyaç duydu. Bu yazılım binlerce şekil ve biçim ihtimalini değerlendirerek aerodinamik olarak en iyilerini bir araya getirdi ve bir kütüphane oluşturdu. Mühendisler bu kütüphanede yer alan şekilleri aerodinamik ve sağlamlık unsurlarını göz önünde bulundurarak tasarım üzerinde çalıştılar.

Bu teknolojik süreç bisikletin bir önceki neslinden daha hızlı ve daha iyi olmasını sağladı. Specialized bir önceki versiyon olan Venge ViAS’taki hataların tamamına bir çözüm bulmayı başardı.

Bisiklet dünyasının Ferrari’sinin fiyatı da tıpkı araba dünyasında olduğu gibi. Venge Disc modeli 12.500 dolardan sınırlı sayıda satılıyor. Kaç tane üretildiği ise açıklanmıyor. Ancak “Eğer bu bisikleti vitrinde gördüyseniz kendinizi şanslı hissetmekte haklısınızdır” deniyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir