Dünya Kupası’nda sponsorların mücadelesi bizi bekliyor

2018 Dünya Kupası’nda mücadlee sadece takımlar, futbolcular, teknik direktörler ve taraftarlar arasında geçmeyecek. Aynı zamanda sponsorlar arasında da kıyasıya bir mücadele yaşancak.

Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılacak 32 takımın 12’sinin sponsoru olan adidas bu alanda başı çekiyor. Aynı zamanda Dünyas Kupası’nın resmi sponsoru da olan adidas, maç toplarından top toplayıcıların ekipmanlarına kadar hemen her yerde logosunu göstermeyi başaracak.

Adidas 2014 Dünya Kupası’nda 9, 2010’da 12 ve çok ilginç bir şekilde 2006 Dünya Kupası’nda altı takıma sponsor olmuştu. Daha doğrusunu söylemek gerekirse adidas’ın sponsor olduğu takımlar Dünya Kupası’na katılmayı başardı.

Adidas’ı 10 takımla Nike takip ediyor. Nike son iki Dünya Kupası’nda da toplam 10 takımın sponsoruydu. 2006’da ise sekiz takıma sponsor olmuşlardı.

2018 Dünya Kupası’nın boynu bükük markalarından biri ise Puma. Sadece Senegal, Uruguay ve İsviçre’nin sponsoru olan Puma, İtalya’nın Dünya Kupası’na katılamaması nedeniyle çok önemli bir görünürlük fırsatını kaçırmıştı. Puma 2006’da 12, 2010’da yedi, 2014’te ise sekiz takımın sponsoruydu. Senegal’in Dünya Kupası öncesinde son dakikada sponsorunu Umbro yerine Puma olarak seçmesi Puma’nın takım sayısını üçe çıkardı.

Futbol sahalarında daha sık görmeye başladığımız New Balance Kosta Rika ve Panama’nın sponsoru, Umbro ise Peru ve Sırbistan’nın.

adidas (12) – Arjantin, Kolombiya, Mısır, Almanya, İran, Japonya, Meksika, Fas, Rusya, İspanya, İsveç

Nike (10) – Avustralya, Hırvatistan, İngiltere, Fransa, Nijerya, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Güney Kore

Umbro (3) – Peru, Sırbistan, Senegal

Puma (2) –  İsviçre, Uruguay

New Balance (2) – Kosta Rika, Panama

Errea (1) – İzlanda

Hummel (1) – Danimarka

Uhlsport (1) – Tunus

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir