Dünyada futbol maçlarında ne yeniyor?

Taraftarlar için statta futbol maçı izlemek sadece 90 dakikayı değil neredeyse tüm günü kaplayan bir aktivitedir. Her şey stadın civarına gitmekle başlar ve gerisi gelir. Kimi maç öncesinde takımının mağazasını gezip alışveriş yapmak ister. Kimi tribünden yakın arkadaşlarıyla bir yerde buluşur ve maçın havasına girmeye başlar. Çoğunlukla bir ritüeller serisi şeklinde geçen maç gününün olmazsa olmazı da maçtan önce veya maç esnasında yemek yemektir. Her ne kadar “maç yemeği” dendiğinde ilk akla gelen şey köfte-ekmek olsa da Türkiye’de stadın bulunduğu şehre göre yemek seçenekleri değişiklik gösterebiliyor.

Peki ya başka ülkelerdeki maçlarda neler yeniyor? Biz bu soruyu merak ettik ve bu soruyu en iyi cevaplayacak kişilerin olduğu Facebook’taki European Football Weekends grubuna sorduk. European Footbal Weekends, özellikle Avrupa’nın dört bir yanından futbol severleri birleştiriyor. Bu grubun üyeleri Avrupa’yı ve zaman zaman başka kıtadaki ülkeleri sadece maç izlemek için geziyor. Gittikleri maçlar ise genellikle en üst seviyedeki maçlar olmuyor. Kimi zaman bu grupta Çek Cumhuriyeti’nde bir 3’üncü lig maçından veya Portekiz U21 liginden bir post görebiliyorsunuz. Amaçları futbol izlemek de değil çoğunlukla. O statta, o ortamda bir maç izlemiş olmak kendilerini oldukça tatmin ediyor. “Hangi ülkenin stadında ne yenir?” sorusunu bu gruptakilerden daha iyi bilen olamazdı. Kendilerindn beklediğimiz gibi verdikleri örnekler de yaygın bilinen örneklerden farklıydı.

Çek Cumhuriyeti

Image may contain: food

Çek Cumhuriyeti’nde bir Viktoria Plzen taraftarının klasik menüsü. Klobasa denilen sosis ve ekmek.

Image may contain: outdoor

Çek Cumhuriyeti’nin Unicov FC ekibinin bir maçından. Çubukta balık.

Estonya

Image may contain: outdoor

Estonya tribünlerinde yaygın olarak sarımsaklı kızarmış ekmek yeniyormuş.

Almanya

 

No automatic alt text available.

Almanya’da beklenildiği gibi maçlarda sosis yeniyor. Özellikle alt liglerde Bockwurst en çok tüketilen sosis türüymüş.

Image may contain: 1 person, smiling, food

Fotoğraftaki yiyecek Maultaschen. Kıyma ve sebze karşımının etrafına kaplanan bir hamur ile hazırlanıyor. Bir çeşit mantı gibi. Fotoğraf bir SV Stuttgarter Kickers maçından çekilmiş.

Image may contain: one or more people and stadium

Feuerwurst. Güney batı Almanya’ya özgü çok çok acı bir sosis türü.

Image may contain: outdoor and nature

SSV Pölitz Almanya’nın çok çok alt liglerinde bir futbol kulübü. Kendilerinin bir Wikipedia sayfası bile bulunmuyor. Ama fotoğraftan anladığımız kadarıyla SSV Pölitz’in sahası geç bir kahvaltı için doğru bir tercih gibi görünüyor.

Image may contain: one or more people, food and outdoor

Almanya’da bir statta üç farklı sosis türünü bulmak mümkün. Bratwurst, Mettwurst ve Käsekrakauer. VfV Hildesheim’ın stadından.

Alt liglerde maçlara gitmek çoğu zaman sürprizlere gebe oluyor. Fotoğraf Almanya’daki bir amatör karşılaşmadan. Bratwurst büfeden alınmış. Salatayı ise oyunculardan birinin annesi ikram etmiş.

İsveç

Image may contain: food

Gözlemlediğimiz kadarıyla İskandinavya’da da sosis maçlarda çok sık tüketiliyor. Fotoğraftaki yiyecek fermente edilmiş balık sandviçi. Mjallby AIF maçından.

Image may contain: food

Bu fotoğraf bir Syrianska FC maçından önce çekilmiş. İsminden de anlayabileceğiniz gibi Syrianska Suriyeli göçmenlerin kurduğu bir futbol kulübü. Hal böyle olunca da statlarını etrafında Orta Doğu yiyeceklerine özellikle de kebaba rastlamak mümkün.

Image may contain: food

Gelen cevaplarda İsveç’te çok daha fazla çeşitlilik var gibi görünüyordu. Hot dog yaygın bir yiyecek evet ama karides soslu hot dog İsveç’e özgü olsa gerek.

Danimarka

Image may contain: one or more people, grass and outdoor

Fotoğrafın Danimarka’nın kaçıncı seviyede bir lig maçında çekildiğini bilmiyoruz. Fakat sosisin en üst seviyede olduğunu söylemek mümkün.

Fransa

Image may contain: food

Bu fotoğraf Starsbourg maçından. Yiyeceğin adı Flammekueche veya Tarte flambée. Bu yemeğe Alsace Pizzası da deniyor. İnce bir hamurun üstüne peynir, soğan ve yağ konuyor. Alsace bölgesinin en ünlü yiyeceği yine bu bölgenin en ünlü takımı olan Strasbourg’un stadında olmazsa olmaz.

Belçika

Belçika’nın en ünlü yiyeceği patates kızartması. Statlar için de tabii bu geçerli. Hatta bu fotoğrafı paylaşan Standard Liege seyircisi hamburgerin yanında patates kızartması değil, patatesi kızartmasının yanında hamburger istemiş olabilir.

İskoçya

Image may contain: food

Britanya’dan çok fazla yanıt gelmedi. Bunda İngiltere’nin çok iyi bir mutfağının olmaması etken. Hatta “İngiltere dışındaki her ülkenin statlarında çok iyi yiyecekler var” yazanlar da oldu. Tabii biraz araştırırsanız Britanya’da bile olsanız yemeğe değer bir şeyler bulmak mümkün. Fotoğraftaki yiyecek bir Steak-Pie. Sadece maçlarda değil Glasgow’un çok tüketilen sokak yiyeceklerinden.

Romanya

Image may contain: food and indoor

Romanya’da stat civarındaki barlarda “Mici” denilen büyük köfteler tüketiliyor.

El Salvador 

Image may contain: 1 person, smiling, eating, sitting, food and outdoor

Grubun ismi her ne kadar “European Football Weekends” olsa da grubun üyeleri başka kıtalara da maç izlemeye gidiyor. El Salvador’da devre arasında satılan Nacho’lar bizdeki bir Meksika restoranının yaptıklarından çok daha iyi görünüyor.

Japonya

Image may contain: 3 people, people smiling, people standing, food and outdoor

Japonya’daki maçlarda şişe geçirilmiş et tüketiliyormuş. Biz daha noodle veya suşi gibi bir şey beklerdik. Galiba tüm dünyadaki maçlarda ızgara et vazgeçilmez bir besin oluyor.

Image may contain: food

Fotoğraf bir Gamba Osaka maçı öncesinde çekilmiş. Japonya’da daha yerel tatlara da ulaşmak da mümkün.

Arjantin

Image may contain: 6 people, food

Izgara et dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri Arjantin. Sandviç olarak servis edilen baharatlı sosise Choripan deniyor ve statlarda sıkça tüketiliyor.

Vietnam

Image may contain: one or more people, people standing, sky, tree and outdoor

Banh My denilen yiyecek Vietnam’da baget ekmekle işlenmiş et, yumurta, turşu sandviçi oluyor.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir