Dünyanın en pahalı sosyal medya influencer’ı

Dünyanın en pahalı defansı nasıl bir sosyal medya influencer’ına dönüştü?

Diyelim ki bir işletme sahibisiniz. Üretiminizi arttırmak için piyasadaki en iyi makinelerden birini almaya karar verdiniz. Haliyle bu makineye bayağı da bir masraf yaptınız. Hatta piyasadaki en iyi makineyi aldınız. İlk başta bu ürün üretiminizi oldukça arttırdı. Ancak aradan geçen birkaç hafta sonra makine arıza yaptı ve servise gitti. Birkaç ay orada beklemek zorunda kalacak. Doğal olarak can sıkkınlığı ve makineniz birkaç ay üretimden ayrı kalacak. Yaptığınız o kadar masraf da boşa gitti.

Manchester City’nin bu sezon başına gelenler de bu örneğe çok benziyor. Mavi Beyazlı kulüp, tarihin en pahalı defans oyuncusunu satın aldı. Monaco’ya 52 milyon pound ödeyerek Benjamin Mendy’yi aldılar. Elbette fiyatın bu kadar yükselmesinde kulübün bütçesinin çok yüksek olmasının da bir payı vardı.

Benjamin Mendy 4 maça çıktı. Crystal Palace’la oynadıkları maçta Mendy Andros Townsend’le çarpıştı ve bağlarını kopardı. Sonuç: Mendy’nin sahalara döneceği tahmini tarih Nisan 2018. Ve Manchester City’nin 50 milyon poundluk bir yatırımdan faydalanamaması.

 

Fakat artık futbol da spor da eskisi gibi değil. Kulübe katkınız sadece saha içinde yaptıklarınızla sınırlı değil.

#SharkTeam nasıl ortaya çıktı?

Mendy, kulübe ilk geldiği gün taraftarın favorisi olmayı başardı. Nasıl mı? Kendine has bir sosyal medya dili ve tarzı olmasıyla. Sadece Manchester City taraftarları değil Mendy’yi herkes takip etmeye başladı.

Mendy böylece sakatlıktan sonra Manchester City’de neredeyse bir sosyal medya influencer’ı gibi çalışmaya başladı. Bunda elbette dünyanın en iyi sosyal medya ekiplerinden biri olan Manchester City’nin ekibinin de katkısı oldu. Böylece Benjamin Mendy sahada olamadığı süre içerisinde kulbün dijital pazarlama ekibine katkı sağlamaya başladı. Benjamin Mendy örneğiyle beraber kulüplerde takım oyununun takımlar arası olduğunu da görmeye başladık. Yani aslında bir şirkette saha satışında çalışan birinin rahatsızlığı nedeniyle bir süre ofise geçip pazarlama departmanında çalışmasından çok farklı bir durum değil.

Manchester City’nin sosyal medya ekibi Benjamin Mendy’yi bir sosyal medya influencer’ı olarak kullanmaya başladı. İki hafta önce Stoke City’yi 7-2 yendikleri maçın oynandığı gün boyunca Mendy twitter ve instagram’dan sürekli olarak fotoğraf paylaştı, video koydu canlı yayın yaptı.

 

 

Mendy ilginç bir şeye daha imza attı. Verdiği bir röportajda kullandığı sözü hashtag’e çevirdi: #SharkTeam. Mendy’nin bu hashtag’i City taraftarlarının çok hoşuna gitti ve maçlara şişme köpek balığı getirmeye başladılar. Hatta bazıları köpek balığı kıyafeti ile maçlara gitti.

Benjamin Mendy’nin, sakatlığı boyunca sosyal takımına sosyal medyadan destek verme misyonunu yüklenmesi sadece bizim veya medyanın gözlemlediği bir durum değil. Menajer Pep Guardiola da Mendy’nin bu rolü üstlendiğini basın toplantısında şu sözlerle anlattı:

“Uzun süreli sakatlıklarda oyuncular üzgün olur ve takımdan ayrı çalışır. Bu yüzden izole olmuş hissederler. Ancak Mendy kendisini sosyal medyadan göstermeyi tercih etti. Takım arkadaşlarını sürekli olarak arıyor, Whatsapp’tan bana mesajlar atıyor böylece bağlantıda kalıyoruz. Mendy’nin saha içinde çok önemli olduğunu birçok kez anlattım. Ama kendisi saha dışında da çok önemli.”

 

Anlaşılan o ki Mendy sosyal medya paylaşımları ile sadece takımına destek vermekle kalmıyor aynı zamanda taraftarın ve takım arkadaşlarının gözünde popülerliğini kaybetmemeyi de sağlamış oluyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir