Pole Dance, spor olarak tanınma yolunda ilk adımı attı…

 

Spor nedir?

Yaptığımız hangi aktivite spor olarak sayılır hangisi sayılamaz?

Uzun bir tartışma konusu aslında ama iki branş için bu tartışma biraz alevlenecek gibi görünüyor. Bu tartışmanın sonucunda Pole Dance’ı ve pokeri artık birer spor olarak izlemeye başlayabilir hatta Olimpiyatlar’da bir poker oyuncusu meşale bile taşıyabilir.

Tarihte ilk defa Pole Dance ve poker Uluslararası Spor Federasyonları Birliği (GAISF) tarafından tanındı. Her iki aktiviteye de GAISF tarafından “gözlemci durumu” verildi. Bu da Pole Dance’ın ve pokerin artık birer spor olarak tanındığı anlamına geliyor.

GAISF’in yaptığı açıklamada “Pole Sports dikey bir direkte dansı ve akrobasiyi birleştiren bir performans sporu. Pole Sports, kendinizi kaldırabilmek, tutmak vücudu döndürebilmek için fiziksel ve mental bir yoğunluk gerektiriyor. Teknikleri uygulayabilmek, poz verebilmek ve şov yapabilmek için de çok iyi bir esneklik gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

“Gözlemci durumu” tam bir GAISF üyesi olmadan önce federasyonlara ilk adımda verilen bir durum. Uluslararası Direk Sporları Federasyonu (IPSF) başkanı Katie Coates bu tarihi kararı kutladıklarını belirtti ve şunları söyledi: “GAISF’in verdiği gözlemci statüsü resmi tanınırlık yolunda çok önemli bir adım ve bundan gurur duyuyoruz. Sporumuz bu sayede ulusal ve uluslararası arenada gelişme şansı yaşayacak.”

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir