Dünyanın Ilk Bilgisayar Oyunu

Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan ve o zamanın bilgisayar teknolojisine göre geliştirilen Donkey.bas uygulamasıdır.

IBM, 30 yıl önce ilk kişisel masaüstü bilgisayarı IBM 5150’yi duyurmuştu. MicrosoftBASIC yazılımı altında çalışan bilgisayar, beraberinde de ilk bilgisayar oyununu da kullanıcılara sunuyordu. Donkey.bas oyunu, 1981 yılında o zamanın teknolojisinde ilk bilgisayarlar için  PC DOS işletim sistemi için 8 bit olarak tasarlanmış bir oyun olarak bilgisayar ile birlikte geliyordu.

Oyun içerik olarak aslında bugünün yarış oyunları mimarisine bir öncü olmuştur. Oyuncu, oyun içerisinde bir arabayı kontrol ederken yol boyunca karşısına çeşitli engeller çıkmaktaydı. Oyuncunun amacı en uzun süre bu engellere çarpmadan yola devam etmekti. “Donkey” adından da anlaşılabileceği gibi oyundaki engeller ise “eşek” görünümünde idi.
Donkey.bas gelecekteki birçok yarış oyununun atası olarakda bilinmektedir. Kısaca bugünki yarış oyunlarında ve sektörün ilerlemesinde büyük bir katkı payı vardır.

 

Merak edenler için oyunun kısa videosu;

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir